Григор Димитров загуби от Стан Вавринка с 4-6, 4-6 за 1 час и 35 минути. Българинът не можа да защити 180 точки в Монреал и от понеделник ще бъде  в най-добрия случай №74 в света. Играта беше зрелищна и равностойна, но голямата разлика дойде от началните удари.

Григор Димитров - Стан Вавринка 4-6, 4-6, сервисите направиха разликата

Двамата добре се познават и се срещат за десети път

Интересен детайл от статистиката. Точките са 72-63 за швейцареца. Асовете 12-2 в негова полза, а двойните грешки 6-2 за Григор. Предимството от сервис, без да броим отразените в мрежата или в аут, е +14.

Двубоят започна много силно за Григор Димитров, който взе първите 6 точки. Вавринка се събуди и започна да сервира неотразимо.

В третия гейм стана ясно какво ще се случи. В партията имаше страхотни разигравания, продължи 13 минути. След 20 точки и  3 отразени брейкбола Григор Димитров направи четвъртата си двойна грешка и резултатът стана 1-2.

Вавринка пое инициативата и със страхотни начални удари си осигури нужните му 4 гейма за спечелване на първия сет с 6-4.

Снимка 437361

Източник: rsi.ch

Димитров се смути и в един много объркан гейм допусна нов пробив за 0-1. Той върна концентрацията си и след като натисна ретура върна брейка, създавайки впечатление, че остава в мача.

За съжаление хасковлията отново спря да вкарва първите си сервиси и след нов дълъг гейм отново изостана в резултата с 1-2, както се оказа фатално.

В оставащите геймове отново имаше хубави разигравания. Вавринка вече не беше толкова неотразим на начален удар. Но в в тънките моменти Димитров правеше по някоя наивна грешка. Швейцарецът отново успя да вземе нужните му четири партии и ще играе във втория кръг с руснака Карен Хачанов.

В интерес на истината Григор Димитров изигра добър мач. Той спечели повечето оспорвани разигравания и успяваше да вади почти невъзможни топки. Но без сервис на твърди кортове, а и не само на тях, не могат да се печелят мачове срещу елитни тенисисти.

Дани Валверду беше на трибуните, но вече в качетвото си на наставник на Вавринка. В този мач той спечели битката с Радек Щепанек.

И така Григор Димитров ще започне подготовка за следващия "Мастърс" 1000 в Синсинати. Най-вероятно след серия от отказвания ще влезе в основната схема. Преди две години най-добрият български тенисист спечели първата си голяма титла точно там след прекрасна победа срещу Ник Кириос на финала.