Григор Димитров загуби от Стан Вавринка невероятен мач в Синсинати. Българският №1 доминираше в първия час игра. Той се срина тотално  и след 120 минути съперникът му стигна до два мачбола на свой сервис.

Хасковлията възкръсна, върна два пробива и изравни за 5-5 в третия сет. Вавринка направи нов брейк, но Григор със страхотно изпълнение вкара частта в тайбрек. В него швейцарецът поведе с 4-0, българинът се върна до 4-5. Тогава Стан спечели с късмет следващото разиграване с топка на линията и затвори спектакъла с ас. Шоуто продължи два часа и 34 минути.

Григор Димитров - Стан Вавринка, на живо

Григор Димитров - Стан Вавринка 7-5, 4-6, 6-7(4) в Синсинати

Българинът и швейцарецът се срещат за пети път в последните 14 месеца

Мачът започна със силни сервиси, като Димитров беше по-стабилен и по-лесно печелеше подаванията си. В шестте партии, в които той сервираше, Григор даде шест точки на съперника си и то три от двойни грешки.

Вавринка изглеждаше тромав и недобрата му подвижност го караше да бърза и да греши. До 5-5 Стан все пак вземаше сервис геймовете, защото успяваше да направи по някой ас и да пласира мощния си първи сервис.

В гейм №12 Григор проби и взе първия сет. Той се заинати след 40-30 за Вавринка. Първо свали една топка и волето на съперника му намери мрежата. След това хасковлията беше много твърд в дългите разигравания и нервният швейцарец направи две грешки подред. Частта беше спечелена със 7-5  и продължи 46 минути.

Снимка 438456

Вторият сет се получи с много ниско качество за класата на двама толкова именити тенисисти. В началото хасковлията поддържаше темпото от предишната част и сервираше безупречно. Вавринка не можеше да вземе точка, когато посреща, а сервираше трудно и видимо не беше много подвижен.

При 2-2 се изигра ужасяващ гейм. Григор направи двойна грешка, сбърка сигурен смач и не се ориентира при остро разиграване. Изправен пред първите две точки за пробив Димитров тотално загуби контрол. Той спечели четири разигравания, отразявайки още един брейкбол. Вавринка не правеше нищо, но българинът направи още три двойни грешки и при последната се самопроби.

Това тотално обърна тенденцията в мача и швейцарецът започна уверено да сервира, взе следващите си подавания и изравни частите след 6-4 и още 46 минути.

Снимка 438461

Димитров се срина тотално в началото на последния сет. В един момент Вавринка беше спечелил 19 от последните 21 точки. Българинът постоянно не можеше да уцели топката и положението изглеждаше безнадеждно.

Швейцарецът поведе бързо с 5-1 и след като даде един гейм в стил Федерер, след точно два часа игра сервира за мача. И тогава хасковлията се успокои, отпусна и показа най-хубавото от тениса.

Стан стигна до две точки за затваряне на срещата. Григор не искаше да се предава и след оспорвани разигравания успя да ги отрази. В следващите минути българинът доминираше на корта. Вавринка загуби втория си сервис, а Димитров спасяваше всичко.

Така българинът върна първия пробив и сервира след това отлчино. Вавринка загуби увереност и след страхотно достигане на къса топка от страна на българина и уинър по правата, резултатът беше изравнен за 5-5.

Снимка 438457

Но драмата продължи. Димитров отново се смути и след слаби сервиси, допуснали и уинър ретур, Вавринка отново проби. Сервирайки за трети път в мача, швейцарецът отново не можа да го затвори. Григор успяваше да пласира ретури и след това печелеше красивите разигравания. И се стигна до решителен дълъг гейм.

Тайбрекът, определил победителя беше умалено копие на втората и третата част на мача. Григор започна с ужасна грешка след собствен сервис, Вавринка пласира добре подаванията си и успя да направи втори мини брейк за 4-0.

Димитров отново възкръсна и след страхотна защита, предизвикала грешки на съперника си намали до 4-5. В следващото разиграване Вавринка спечели с късмет и след това пласира поредния си ас за победата. Третият сет, който си беше една тенис драма продължи 1 час и 1 минута. Резултатът от него е 7-6(4) за швейцареца.

Българският №1 игра страхотно, с изключение на дежурния срив от средата на втория сет до средата на третия сет. Той не можа да затвори двубоя в две части заради двойните грешки. Вавринка не направи нито една в целия мач срещу 10 на българина. Асовете, за разлика от миналата седмица бяха равностойни.

Снимка 438460

Положителното е връщането от безнадеждна ситуация. Григор в най-трудните моменти напомни за най-добрите си години и за много малко не можа да направи забележителен обрат.

Утре Стан Вавринка ще играе на 1/16-финал в Синсинати срещу оцелелия квалификант Андрей Рубльов (Русия), победил в много по-кратък трисетов мач грузинеца Николоз Басилашвили.