Григор Димитров победи испанеца Фернандо Вердаско с 6-2, 6-7(4), 6-3 в първия си мач на турнира от ATP 500 в Барселона. Утре българският №1 ще срещне на осминафинал "щастливия губещ" Николас Хари (Чили), който беше отпаднал в квалификациите, но елиминира световния №3 Александър Зверев (Германия).

Григор Димитров - Фернандо Вердаско 6-2, 6-7(4), 6-3

Испанският левичар е със сходен темперамент с този на българина

Българинът спечели лесно първия сет, който продължи 36 минути. Григор сервираше безупречно в началото и не даваше точки на съперника си.

Вердаско се изнерви и хасковлията се възползва, пробивакйки за 3-1. Испанецът опита да върне брейка веднага и стигна до 4 точки за брейк, спасени от хладнокръвния в тези моменти българин.

Григор проби за втори път обезверения Фернандо и затвори частта с 6-2.

Снимка 420153

Испанецът опита да натисне в началото на втория сет и се стигна до 4 дълги гейма, в които и двамата едва удържаха подаването си. Все пак Вердаско направи първия пробив в частта, когато Димитров показа леко колебание на сервис.

Хасковлията светкавично върна брейка след грешки на съперника си. Така закономерно се стигна до тайбрек.

В дългия гейм Григор започна с двойна грешка, което го смути. Вердаско доминираше и след още два сбъркани сервиса на българина и отлични уинъри поведе с 6-1. Хасковлията спаси 3 сетбола, но четвъртият беше реализиран с ас. Частта продължи 65 минути.

Снимка 420149

В началото на третия сет Григор показа най-доброто, което умее. Той не грешеше, а и караше Вердаско да бърка. Българинът избираше точно момента за атака и се защитаваше отлично. Така той поведе с 4-0 и на практика реши мача.

Вердаско не се предаде и успя да вземе три поредни гейма. Но това се дължеше повече на ината му. Третият го спечели след късметлийски точки, което мобилизира българския №1.

В последните два гейма на двубоя Григор игра тенис на изключително високо ниво. Той спечели няколко зрелищни точки и след още един пробив затвори двубоя след 2 часа и 19 минути на корта.

Снимка 420151

Григор Димитров изигра много стабилен мач, в който доминираше през по-голямата част от времето. Той остави Фернандо Вердаско да се изнервя и да греши. Имаше и тежки моменти, особено в тайбрека на втория сет, когато ненужно си удължи мача. Точките в мача са 109 на 94, а пробивите 6 на 2. Изпанецът има 7 двойни грешки срещу 5 на българина. Асовете са 6 на 3.

В срещата нямаше нервни изблици, а в решителните моменти в края на срещата Димтров игра изключително точно и стабилно. Ако няма подценяване, утрешният съперник е преодолим.

Евентуалният четвърфинал в Барселона ще бъде или срещу шампиона от Sofia Open 2019 Даниил Медведев (Русия), или срещу затруднилия Гришо на Australian Open 2018 - Макензи Макдоналд (САЩ).