Григор Димитров попадна за втори път в своята кариера сред 32-та най-добри в откритото първенство на Франция Ролан Гарос. Българинът си отмъсти за загубата, която допусна от испанеца Томи Робредо  в Маракеш и го победи с 6-4, 6-4, 7-5 след 2 часа и 13 минути игра.

Димитров не допусна нито един пробив в мача, а направи необходимите му три. Той ще играе в петък с победителя от двубоя между испанеца Пабло Кареньо Буста и японския квалификант Таро Даниел.

НА ЖИВО: Григор Димитров - Томи Робредо 6-3, 6-4, 7-5

Григор Димитров - Томи Робредо 6-3, 6-4, 7-5

Българинът играе с втори ветеран на Ролан Гарос

Мачът нямаше нищо общо с онзи, който двамата играха в Мароко. Григор Димитров и неговият щаб отлично са анализирали играта на испанеца. Българинът успя да е равностоен в дългите разигравания и накара съперника си да е агресивен. Робредо опита, но срещна мощна стена от "гранит" срещу себе си.

Гришо започна много концентрирано мача без да се изсилва. Той методично натисна подаването на Робредо и успя да го пробие за 3-1 в първия сет. От своя страна сервираше много силно и не допусна нито една възможност за пробив. Той загуби само 5 точки, подаваше и затвори частта с 6-3 за 36 минути.

Снимка 296811

Робредо може би си мислеше, че може да повтори сценария от Маракеш и да обърне мача. Той стана агресивен и намали до минимум грешките си. Но срещу себе си имаше Григор Димитров, който нито за миг не трепна.

Във втория сет испанецът успя все пак да стигне до една възможност за пробив. Това се случи в най-дългия гейм в мача продължил 9 минути при резултат 1-2 за Томи. Българинът се спаси с много агресивен и точен сервис, но не пропусна леко да уплаши феновете си с една двойна грешка.

И веднага в следващия гейм хасковлията удари. Робредо реши да играе само с излизания напред и беше наказан. Димитров го разминаваше, както си иска и му взе подаването.

До края на частта Димитров, като зрял тенисист игра само в геймовете, в които подаваше и спечели с 6-4 за 44 минути.

Снимка 296813

Томи Робредо е 35-годишен и беше наясно, че трудно би спечелил петсетов мач. Димитров трябваше да запази спокойствие и да кара съперника си да бърза и да се уморява.

В трета част се играха най-мнго геймове 12, но беше с времетраенето на втората. Двамата печелеха подаванията си и формално се съпротивляваха, когато сервираше противника. Хасковлията все пак получи две възможности за пробив  в третия гейм, докато Робредо не можа да содтигне нито веднъж до такава ситуация.

Изгледите за тайбрек бяха големи, но в 11-тия гейм Гришо направи две магически отигравания. Слайс бекхендът, който той много обича, но го води до грешки се получи и топката се залепи за корта зад мрежата. Веднага след това той направи уинър по диагонала при ретур на първи сервис. Робредо леко се притесни, направи нужните две грешки и Димитров получи възможност да сервира за спечелването на мача.

Днес сервисът на българинът се получаваше прекрасно. Той първо направи двойна грешка за лек уплах и след това изпълни четири страхотни сервиса, с които приключи участието на Томи Робредо на Ролан Гарос 2017.

Точките в мача са 103-82. Робредо достигна до една възможност за пробив, която не реализира. Григор направи 43 уинъра срещу 20 на Томи. Грешките са 29-20. Хасковлията спечели 86% от точките при вкаран първи сервис. А той влизаше в две трети от случаите. От днешния мач е видно, че загубата в Маракеш е плод на случайност или на недостатъчно сериозен подход към мача.

Очакванията са испанецът Пабло Кареньо Буста да е съперникът на българския №1 в петък. След днешната си игра Гришо няма какво да се притеснява от испанския стил на игра. Той е побеждавал три пъти Кареньо Буста, от които два пъти на клей. Има и една загуба. А ако японският квалификант Таро Даниел спечели, то и той е добре дошъл.