Григор Димитров победи белгиеца Давид Гофен със 7-5, 6-3 и се класира за 1/8-финал на турнира "Мастърс" 1000 в Париж. Утре той ще се изправи срещу Доминик Тийм (Австрия).

Най-добрият български тенисист изигра един от най-добрите си мачове за година и превъзхождаше тотално съперника си с изключение на колебливите 15 начални минути. Нашето момче почти не грешеше, а в защита беше като гранит, отчайвайки обезверения белгиец. Хасковлията даде само две точки за пробив, докато постоянно натискаше сервиса на Гофен.

Григор Димитров - Давид Гофен, на живо 7-5, 6-3

Мачът е от втория кръг на "Мастърс" 1000 в Париж

Мачът започна с два разменени сервис гейма. Последва най-слабата партия на българина в мача. Той направи една двойна грешка и загуби три разигравания, за да бъде пробит на нула. Гофен лесно затвърди брейка.

От тук до края на срещата Гришо взе инициативата и диктуваше играта. Гофен постоянно щеше да осъзнава, че днес няма шансове срещу стабилния българин. Григор бързо си взе гейма на нула и с мощни ретури и отлична защита направи рибрейк без да даде точка. Резултатът стана 3-3, но психологическото предимство беше за Димитров.

Снимка 450407

Последните проблеми в мача за Григор бяха в седмия гейм. Гофен достигна до втората си точка за пробив. Хасковлията остана изключително стабилен и с хубави сервиси и точни отигравания се измъкна.

Когато нещата отиваха към тайбрек белгиецът тотално се срина и беше пробит на нула за 5-7. Той нямаше никакъв отговор на играта на българина и след дълги размени почти винаги грешеше първи.

Снимка 450405

Димитров използва инерцията в началото на втората част. Той спечели отново подаването си на нула и достигна до пет възможности за пробив в най-дългия гейм от мача. Партията с 16 разиграни точки продължи повече от 10 минути. В нея имаше много качествени изпълнения, доставили наслада на зрителите на Корт №1 в зала "Берси".

Гофен оцеля, но стана ясно, че това е до време. Белгиецът успя да изравни за 2-2. Григор печелеше много лесно подаванията си, не давайки никакъв шанс на съперника си.

В шестия гейм на практика приключи съпротивата на белгийския №1. Григор пласира ретури и с прекрасна защита отчая Гофен, който направи двойна грешка за 15-40. При втората възможност за пробив, която беше седма в сета, Давид сбърка бекхенд и резултатът стана 4-2 за Григор Димитров.

От тук бяха нужни само още два стабилни срвис гейма. Българинът пласираше хубави сервис и успя с лекота да ги спечели. Между тях той подари една партия на Гофен на нула в стил "Роджър Федерер". Мачът продължи 1 час и 26 минути.

Снимка 450402

Точките в срещата са 67 на 51. При посрещане съотношението е 24 на 16. Григор направи 8 аса срещу 2 за Давид. Двойните грешки са 2 на 1. Това е отличен показател за българина, който много си изпати от сбъркани сервиси през годината.

Първите начални удари на Григор, които влизаха повече от две трети от случаите, му донесоха успеваемост от 80%. Вторите подавания доведоха до спечелени разигравания в 11 от 19 случаи - 58%. Брейк ситуациите са 3 от 10 сещу 1 от 2. При такива показатели Гофен просто няма как да спечели.

Снимка 450406

Преди два месеца мач на Григор Димитров срещу Доминик Тийм изглеждаше като сигурна загуба. Утре шансовете вече изглеждат на страната на българина. Родителите българина в треньорската ложа изглежда прекрасно решение в момента.