Григор Димитров смаза световния №5 Доминик Тийм с 6-3, 6-2 за 72 минути и се класира за 1/4-финал на турнира "Мастърс" 1000 в Париж. Утре съперник на българина ще бъде чилиецът Кристиан Гарин. Залогът е евентуален мач в събота срещу Новак Джокович (Сърбия).

Гришо направи така, че Тийм да изглежда като второкласен тенисист. Хасковлията редуваше страхотни спасявания с неотразими уинъри. Грешките почти липсваха и това доведе до отчаяние австриеца, който в края съвсем се предаде.

Григор Димитров - Доминик Тийм, на живо 6-3, 6-2

Григор Димитров - Доминик Тийм, 1/8-финал в Париж 6-3, 6-2

Мачовете между двамата винаги предлагат много емоции на зрителите

Мачът започна с поредица от три сервис гейма завършили на нула. В четвъртата партия започна да се изяснява ситуацията. Тийм не можа да пласира хубави начални удари. Григор дръпна с 0-30 и спечели две точки след предизвикани грешки на Доминик.

Българинът продължи да бие страхотни начални удари и затвърди брейка с нова нула. В седмия гейм Тийм успя да стигне до 40-40, но две зрелищни изпълнения на Димитров спасиха партията. Особено красив беше феноменалния бекхенд по диагонала, препарирал съперника.

Снимка 450581

Последният гейм в сета беше спечелен на 15 отново след много убедителни сервиси. Частта, спечелена с 6-3 продължи само 31 минути.

Във втория сет превъзходството на хасковлията дори стана още по-голямо. Прогнозите на някои специалисти след вчерашния мач, че защитата на Димитров днес ще се пропука не се оправадаха. Много мощната игра на българина направи така, че спасяванията да са само част победната му стратегия.

Снимка 450579

Нещата бяха окончателно решени в третия гейм, който се оказа най-дълъг в мача. Григор имаше нужда от пет възможности за пробив и  16 разиграни точки, за да направи решаващия брейк.

В тази партия дори Тийм ръкопляскаше на изпълнията на Димитров. Накрая Гришо успя да свали топката от ретур и излезналият напред Тийм нямаше как да прехвърли мрежата. Резултатът стана 2-1 и българинът имаше нужда само от още 4 сервис гейма.

Хаковлията продължи да бие хубави начални удари и дори успя да пробие още веднъж за 4-1. Тийм успя да намали на 2-5 в оспорвана партия.

След това българинът стигна до три мачбола със смазващи сервиси. И тогава, може би се сети, че ще завърши мача без двойна грешка. За късмет той направи една и веднага след това пласира неспасяем сервис за победата с 6-2.

Снимка 450583

Точките в мача са 60- на 41. При посрещане те са 22-10. Григор проби 3 пъти от 7 възможности, докато Тийм така  и не стигна до шанс за брейк.

Григор вкара точно две-трети от първите си сервиси 32 от 48. Процентите му са 88 на първо подаване и невероятните за него 67 на второ. Асовете са 2 на 3, а двойните грешки 1 на 0.

Утре хасковлията е фаворит срещу Кристиан Гарин. Това не трябва да го успокоява. Гришо трябва просто да продължи да играе така, като през последните три дни. За да можем да гледаме мач срещу Новак Джокович в събота.

Отсъствието на Радек Щепанек изглежда има положителна роля за успешните игри на Димитров. Очевидно Димитър Господинов най-добре знае от какво има нужда синът му.