Григор Димитров победи Хуан Мартин дел Потро с 7-6(6), 7-5 и се класира за четвъртфинал на откритото първенство по тенис на Китай. Двамата играха на много високо ниво. Срещата продължи точно два часа и завърши малко неочаквано. Аржентинецът допусна срив и обрат във втория сет, след като водеше с 5-2.

Така Гришо продължава защитата на точките, извоювани през миналата година в Пекин, когато загуби от Анди Мъри на финала. Следващият мач на българина е в петък срещу испанеца Роберто Баутиста Агут.

Григор Димитров - Хуан Мартин дел Потро 7-6(6), 7-5

"Кулата от Тандил" е неудобен съперник за хасковлията

Срещата днес започна много трудно за хасковлията. В първите четири гейма аржентинецът доминираше. Той откри мача с пробив, затвърди го и можеше да вземе второ подаване на българина. Дел Потро заложи на дългите разигравания, които по правило печелеше.

Димитров се събуди в петия гейм и изравни играта. Хуан Мартин започна да хвърля дълги топки зад линията и пробивът беше върнат за 3-3.

Качеството на играта се вдигна много и след един час игра се стигна до тайбрек. В него аржентинецът тръгна по-силно и поведе с 3-1. Григор беше блестящ в следващите две разигравания. При 6-6 хасковлията сервира отлично и накара съперника си да сбърка. За щастие аржентинецът направи двойна грешка при сетбол за Григор и загуби. Сетът продължи 1 час и 7 минути.

Втората част си приличаше много с първата и завърши по подобен начин. Дел Потро беше твърдо решен да я спечели и започна със здрави сервиси. Димитров отговори с тенис на супер ниво и малцината зрители на Централния корт в Пекин се насладиха на зрелищни разигравания.

Първият пробив се получи в шестия гейм, когато с малко късмет Хуан Мартин измъкна важните разигравания. Изглеждаше формалност изравняването на сетовете, но хасковлията не мислеше така.

Той се беше по изнервил, но успя да се овладее и да прехвърли напрежението от другата страна на корта. Чрез ускорение и изостряне Гришо накара Дел Потро да намира линията от външната страна и да загуби увереност.

Снимка 316032

Когато Димитров върна пробива за 4-5, аржентинецът се пречупи. В последните три гейма Дел Потро спечели само една точка срещу 12 за Димитров.

Зрителите останаха с усещането, че са изпуснали още един зрелищен сет. А Григор Димитров показа, че вече знае как се излиза от трудни ситуации срещу много силен съперник.