Григор Димитrов победи италианеца Томас Фабиано със 7-6(5), 6-4, 6-4 и се класира за осминафинал на Australian Open 2019. Българският №1 имаше превъзходство през целия мач и закономерно наложи волята си за 2 часа и 8 минути. Следващият му съперник ще бъде излъчен от двубоя Андреас Сепи (Италия) - Франсис Тиафо (САЩ).

Григор Димитров - Томас Фабиано 7-6(5), 6-4, 6-4

Букмейкърите са категорични, че българинът ще играе на осминафинал в неделя

Гришо традиционно започна с мощни сервиси и бързо печелеше геймовете си. Фабиано, противно на очкаванията, заложи на агресия и бързи комбинации и също лесно спечели първите два гейма, в които подаваше.

Димитров направи добри ретури и проби на нула за 3-2. Това го изнерви леко и той допусна Фабиано да се върне за 3-3. След това бързо се стигна до тайбрек.

Дългият гейм беше много равностоен, като се движеше точка за точка. При 5-5 италианецът направи грешка, която се оказа фатална. Григор изпълни страхотен сервис по диагонала и затвори сета за 47 минути.

От тук до края на мача игровото предимство на Григор беше очевидно. Фабиано опитваше да удължава разиграванията и да вкарва агресия. Понякога това му се отддаваше, но Димитров отговаряше с отлична защита и контраигра.

Снимка 401024

Вторият сет започна с пробив за българина, затвърден на нула. Фабиано изпитваше затруднения да печели геймовете си, но в шестия Димитров направи поредица от грешки и се самопроби.

Последва най-зрелищният гейм в двубоя. Той беше решен от много остро разиграване, в което българинът се защити отлично и пласира уинър на линията. Този път брейкът беше решителен.

Григор сервира безупречно в следващите две партии, като опита да затвори сета и при подаването на Фабиано. Втората част продължи 42 минути.

Третият, последен сет приличаше на втория. Но италианецът вече се беше предал. Той беше равностоен на моменти, но не можа да стигне до възможност за пробив.

Димитров играеше спокойно, с голямо самочувствие и грешките му бяха сведени до минимум. Последният пробив дойде в седмия гейм, но това можеше да се случи и по-рано.

В края задачата на хасковлията се сведе до  8 безупречни сервиси и той я изпълни блестящо.

Снимка 401026

Точките в мача са 101 на 81. Григор взе 37 точки, когато посреща и загуби само 20 точки, когато сервира. Първото му подаване беше с ефективност 86%, а второто - 61%.  Асовете са 13 на 4, а двойните грешки на 3 на 2.

Хасковлията направи 37 уинъра, а Фабиано 19. Непредизвиканите грешки са 33 на 32.

Най-важното в този мач беше спокойната и концентрирана игра на Димитров. Той изпусна леко нервите си в средата на първия сет, но много бързо си върна ритъма.