Григор Димитров победи руснака Андрей Рубльов със 6-3, 4-6, 6-4, 6-4 и се класира за осминафинал на Australian Open 2018. Мачът продължи 3 часа и 4 минути и се игра при 39-градусова жега. Българинът ще срещне в неделя победителя от двубоя Ник Кириос - Жо-Вилфред Цонга.

НА ЖИВО: Григор Димитров - Андрей Рубльов 6-3, 4-6, 6-4, 6-4

Григор Димитров - Андрей Рубльов: 6-3, 4-6, 6-4, 6-4

Българинът може да се реваншира за резила на US Open 2017

Андрей Рубльов прилича на Григор Димитров от преди година и половина. Руснакът е много агресивен, но лесно се изнервя и прави много грешки. Рубльов започна силно и проби хасковлията, който още не се беше събудил.

За щастие Димитров се взе в ръце и разбра, че трябва да форсира дълги разигравания, които да карат Рубльов да греши. Пробивът беше върнат за 2-2.

Това намали огромното самочувствие на руснака. Агресивната игра на двамата водеше до много грешки. Българинът по трудно удържаше подаването си, докато Рубльов сервираше отлично.

Снимка 335055

В осмия гейм на мача подаването на руснака се пропука. Той направи две двойни грешки, след като водеше с 30-0. Това усложни задачата му. Григор изигра няколко хубави слайс бекхенда, удари които грешеше до тогава.

Хасковлията достигна на три пъти до точки за пробив и натисна ретура при последната. Сетът беше спечелен с четири отлични сервиса, предшествани от двойна грешка. 39 минути изминаха на един дъх и българинът поведе след 6-4.

Снимка 335009

Вторият сет беше огледален на първия. Григор дръпна рано, но след това допусна обрат.

Рубльов нямаше какво да губи и стана още по-агресивен. Но играта му беше прекалено еднообразна , като основно натискаше на бекхенда на българина.

Това даде възможност на Григор да потренира любимия си слайс бекхенд. В началото грешките при този удар бяха много, но постепенно намаляха и сринаха стратегията на руснака.

Гришо проби за 2-1 и изглеждаше, че контролира мача. Но отново осмият гейм се оказа решаващ. В него имаше 16 разигравания. Първият сервис на Димитров се загуби и Рубльов успя отново да натисне успешно обратния му удар.

Андрей затвърди брейка лесно и накара българинът да сервира за оставане в частта. Хасковлията се притесни, направи две двойни грешки, пласира три хубави сервиса и направи серия от грешки. Рубльов взе сета със 6-3 за 40 минути.

Снимка 335007

Първите пет гейма на третата част бяха за сервиращите. Гришо имаше възможности да пробие, но може би се уплаши от тенденцията, че който направи първи брейк пада.

При 2-3 българинът сервира слабо, беше натиснат и загуби подаването си.  В следващия гейм беше ключовият момент в мача. Рубльов направи ас при точка за пробив. Григор оспорва успешно и подаването трябваше да бъде повторено. За капак филето помогна и брейкът беше върнат.

Руснакът се изнерви и направи две двойни грешки при следващия си сервис гейм. Втората беше фатална и на практика реши сета. Рубльов удари ракетата си в земята, нещо което Гришо правеше често през 2016 година.

Спечелването на сета не се оказа лесно. Хасковлията трепереше при изпълнение на сервис и направи 3 двойни грешки. Той не допусна да се стигне до точка за пробив, но агресията на Рубльов форсира 12 разигравания. Ретур с рамката затвори частта след 6-4 за 42 минути.

Снимка 335006

В оказалия се последен четвърти сет превъзходството на Гришо беше голямо, но победата не дойде лесно. Той сервираше превъзходно и лесно взе първите си две подавания.

Българинът натисна много сервиса на руснака и намали малко грешките. Рубльов едва успяваше да удържи подаванията си. Гришо имаше възможности за брейк, но може би се притесни, че който пробие първи пада.

При 2-3 хасковлията отново направи 3 двойни грешки, но се измъкна с ас и с помощ на филето. В следващата партия дойде решителният пробив. Димитров пласира отлични ретури и на два пъти скри топката на съперника  си.

Снимка 335056

Нервите усложниха малко затварянето на мача. Димитров допусна две точки за пробив след колебливи начални удари. Но страхотната му защита и малко късмет извадиха последния 39-и гейм в мача.

Рубльов сбърка, за да се стигне до мачбол. В него руснака натисна здраво на бекхенда на Гришо. Българинът пласира добре любимия си удар и форсира къса. След това бързите му крака му помогнаха да разстреля отчаяния Рубльов.

Снимка 335049

Димитров повиши качеството на играта си спрямо мача с МакДоналд. Но направи огромно количество грешки. За щастие имаше съперник, приличащ много на него. В психологическо отношение превъзходството на българина беше огромно. Този мач беше добре подготвен тактически, докато руснакът не можа да промени играта си, когато остротата му беше неутрализирана.

В неделя българският №1 ще играе най-вероятно с Ник Кириос. Хасковлията загуби от същия съперник две седмици по-рано в Бризбън и трябва да си е направил нужните изводи. Другият вариант е Жо-Волфред Цонга.