Приключи победната серия на Григор Димитров. Той загуби четвъртфинала на турнира АТП 500 в Ротердам от Давид Гофен.

Само пет дни след големия финал на Garanti Koza Sofia Open 2017, белгиецът взе малък реванш за загубата си в нашата столиица и спечели с 6-4, 1-6, 6-3. Мачът продължи 2 часа и 28 минути.

Умореният Димитров отказа да играе на турнира в Марсилия другата седмица. Следващото му участие се очаква да бъде на големия турнир в Индиан Уелс, САЩ. Там схемата е за 96 тенисиста и се играе десет дни.

Първият сет днес започна с дълги разигравания, с които се характеризира играта на Давид Гофен.

Първите 4 гейма продължиха повече от 20 минути, като и двамата имаха по две възможности за пробив.

В петия гейм се случи белята. Хасковлията направи две двойни грешки и допусна изоставане, което се оказа фатално.

Вярно, сетът продължи почти един час. Гришо достигна до една възможност да се върне. Но, най-дългият гейм беше при негов сервис - 16 разигравания.

Гофен успя да неутрализира силния първи сервис на Димитров и търпеливо затвори сета с 6-4 за 58 минути.

Снимка 278168

Втората част създаде впечатление, че българинът ще постигне поредния си обрат. Той натисна второто подаване на съперника си.

Изиграха се само 22 точки при подаване на Гофен. Гришо спечели 12 от тях и направи 2 пробива. Двамата трябваше да играят повече от 1 час и 20 минути, за да стане факт първият брейк.

Белгиецът оказа сериозна съпротива. Той имаше 5 нереализирани възможности за пробив. На сервис геймовете на Григор се изиграха 37 точки.

Сетът приключи при резултат 6-1 за 38 минути.

Снимка 278162

И когато се очакваше Димитров да затвърди превъзходството си, той допусна пробив във втория гейм, който определи победителя в мача.

Гофен атакува сервиса на хасковлията и направи четири отлични ретура, вземайки пример от пробива на Истомин вчера.

Гришо имаше на разположение 4 сервис гейма на противника си, за да се спаси.

При 1-3 той достигна до две възможности. Но Гофен запази самообладание и ги отрази с два аса.  Белгиецът направи общо три директни точки от сервис в мача.

Давид се ограничаваше да играе почти само когато подаваше. Той не пропускаше да измори още Григор с някое дълго разиграване. По правило в третия сет дългите разигравания завършваха с успех за Гофен.

Снимка 278063

Така се разви и последният гейм в мача, когато ясно си пролича, че Григор Димитров загуби концентрация.

Третият сет продължи 48 минути и завърши с резултат 6-3 за белгиеца. Точките в мача са 98-100. Григор направи 8 аса и 3 двойни грешки. Гофен нито веднъж не направи две грешки от сервис.

В третия сет Давид изравни показателя, по който отстъпи втория - загубените точки от втори сервис. Димитров загуби 20 точки, а Гофен - 21 точки.

Снимка 278182

Това е първа победа на Давид Гофен над Григор Димитров от седем мача. Сега е време хасковлията да си почине и възстанови за новите победи, които несъмнено предстоят пред него.

За по-малко от месец и половина той изгра 18 мача и спечели 16 от тях. Няма друг тенисист с толкова натоварена програма през този сезон.