Григор Димитров загуби от канадския квалификант Вашек Поспишил с 5-7, 6-7(2) и отпадна от турнира Шанхай Мастърс. Той не можа да се справи със силните сервиси на своя противник и да насочи играта в удобно за себе си русло.

Поспишил спечели правото да сервира първи, което му даде предимството да води в резултата през цялото време. Григор, като вчера, започна да играе след третия гейм. Той отново допусна пробив благодарение на две двойни грешки.

За щастие българинът върна пробива в петия гейм и до 5-5 и двамата биеха силни сервиси и си печелеха бързо геймовете.

В 11-тия гейм Гришо можеше да пробие, но изпрати топката в мрежата след силен сервис. Това беше първия дълъг гейм в мача, но канадецът успя да го затвори след 12 разигравания.

Следващото подаване на Гришо практически реши срещата. Той показа лека нервност. Отново направи двойна грешка. Както и в мача с Мъри спря разиграване търсейки аут и не позна. Накрая прибърза и изпрати топката в аут, подарявайки сета на своя съперник.

Снимка 257548

Втората част протече с психологическо преимущество на канадеца. Той залагаше на факта, че води и това трябва да изнерви българина.

Първите 6 гейма бяха изиграни светкавично. И двамата спечелиха по 2 точки при подаване на съперника. Григор натисна първи и след най-дългото разиграване в мача - 17 удара, стигна до точка за пробив. Поспишил се спаси с ас.

Последваха два дълги сервис гейма на Димитров. Той направи отново по една двойна грешка, но когато се стигаше до по-сериозно разиграване нямаше проблеми.

Закономерно сетът се реши с тай-брейк. И както в неделя срещу Мъри, така и днес, Григор не игра в този решителен гейм. Поспишил само си биеше сервисите.

Канадецът направи една минаваща по диагонала за първия си мини брейк, Това му даде предимство, натисна психологически българина и срещата приключи.

Григор Димитров спечели 78 точки, а неговият противник 93. До средата на втория сет точките бяха равни,

Решителни се оказаха отново двойните грешки на българина 7-3. Срещу съперник, който разчита на сервис това са загубени точки без бой и му дават единствените шансове за пробив.  Останалите показатели са изравнени. Непредизвикани грешки 25-23, завършени топки 23-25.

Поспишил имаше предимство при излизанията на мрежата. Той спечели 21 точки срешу 8 на българина. Канадецът имаше предимство и в оше един компонент, който на пръв поглед е незначителен. Неговият втори сервис е с 20 км/час по бърз от този на Гришо.

В мач практически нямаше възможности за пробив. Поспишил реализира и двете, които имаше. Григор получи три шанса и се възползва само от един.

Така приключи китайската авантюра на Григор Димитров. Той стигна до финал в Пекин срещу Анди Мъри, но в Шанхай се препъна във второто препятствие, което не изглеждаше толкова трудно.