Григор Димитров победи хърватския гигант Иво Карлович с 6-3, 7-5 и се класира за осминафинал на турнира Мастърс 1000 в Мадрид. Срещата продължи един час и 20 минути и протече според плана на българина. Той удари два пъти. Веднъж в началото на мача и веднъж в края на втория сет.

Утре Димитров ще играе на осминафинал срещу австриеца Доминик Тийм, който елиминира на откритото първенство на Австралия през януари.

НА ЖИВО: Григор Димитров - Иво Карлович 6-3, 7-5

Хасковлията трябва да се справи със сервисите на хърватина

Григор Димитров и Дани Валверду вероятно са си говорили, че трябва да ударят бързо. Но и Карлович мислеше по същия начин. Началният сервис гейм на българина беше най-трудният му в целия мач. Той загуби първите три точки, но силните начални удари го извадиха от ситуацията.

Веднага след това хасковлията проби, което срещу хърватския гигант е равно на спечелен сет. Гришо се възползва от неразчетените излизания на Иво и спечели нужните му 4 точки.

До края на сета българинът трябваше да си печели подаванията и го стори. При 3-1 хърватинът достигна до две възможности да се върне в сета, но те бяха спасени с асове. През останалото време класата и хладнокръвието на Григор бяха решаващи.

Снимка 292822

Втората част беше като първата, но обърната с главата надолу. Пробивът стана в предпоследния гейм. Дотогава и двамата биеха здрави начални удари и даваха максимум две точки на съперника.

И когато се очакваше тайбрек, българинът удари за втори път. Той изпълни три блестящи ретура и притисна хърватина до стената.  Последваха два неспасяеми сервиса и ретурът на Григор, който реши мача. Карлович нямаше сили за повече съпротива и загуби последните четири точки в двубоя.

Какво показва статистиката?

Българинът беше равностоен на Карлович в сервирането. Той направи 9 аса срещу 11 на съперника си. Хърватинът реализира 35 аса в трисетовата си победа над Баутиста Агут в предишния кръг.  Хасковлията направи два пробива от пет възможности. Но шансовете бяха последователни в спечелените сервис геймове на противника. Карлович също имаше пет възможности, но три от тях бяха в първия гейм на мача.

Точките са 65 на 52. Димитров има само три повече, когато посреща 18-15, но те се оказаха достатъчни. Хасовлията направи повече точки при вкаран първи сервис, защото хвана няколко пъти в крачка излизащия напред хърватин. И много интересно. При двама силно сервиращи тенисисти имаше само една двойна грешка - на българина.

Анализът на данните показва, че играта на Карлович е била много точно разчетена и мачът е протекъл изцяло по предварително набелязания план.