Григор Димитров преодоля първото препятствие на Garanti Koza Sofia Open 2017. Хасковлията постигна изключително трудна победа срещу гиганта от Полша Йежи Янович с 4-6, 6-3, 7-5.

На всички бяха известни силните сервиси на Йежи Янович и те се оказаха оръжие, на което дълго време Григор Димитров не можеше да се противопостави. Полякът печелеше точките си от първи сервис, който почти винаги беше със скорост повече от 220 км/ч.

В първия сет решителен се оказа петия гейм. Тогава хасковлията направи четири грешки и даде лесен пробив на Янович. Това се оказа за щастие единственото загубено подаване от българина в целия мач.

Полякът се възползва от предимството си и само със сервис затвори гейма с 6-4 за 32 минути.

Снимка 277850

Ключовете моменти в мача бяха в началото на втория сет. Първия сервис гейм на Григор продължи 8 минути и бяха направени 16 разигравания. Българинът успя да се спаси и практически обърна хода на мача.

В четвъртия гейм Димитров направи решителния пробив, когато публиката започна да изнервя поляка и Григор започна да връща някои от сервисите.

Снимка 277844

Хасковлията спечели следващите си три подавания, като загуби само четири точки. Една от тях беше от двойна грешка.

Сетът се игра 36 минути и завърши 6-3.

Снимка 277849

На всички стана ясно, че предстои драматичен трети сет.

Българинът натисна в първия гейм, но не можа да пробие. Последваха разменени бързи геймове.

При резултат 32- за Янович се изигра геймът, който реши мача.

Полякът поведе с 15-40 и имаше още възможности да спечели. Публиката в залата подкрепяше неистово българина и той се отблагодари с невероятни разигравания.

Последва трудно подаване за Янович. Сега вече Димитров диктуваше събитията на корта, но силните сервиси измъкнаха поляка и той изравни.

След два бързи гейма се стигна до решителния пробив. Гришо върна силните сервиси и успя да вкара топки в краката на изнервения поляк.

Последните сервиси на българина бяха празник за българина. Обезвереният Янович не можа да ги отрази и феновете изпаднаха в еуфория.

Точките са 99-93 за Димитров. Разликата се получи в последните два гейма. Асовете са 17-15 за Янович, но точките от първи сервис са 50-46 за поляка. В сервис геймовете на Гришо са направени 102 разигравания, а в тези на  на Янович 90. Мачът се реши от един пробив в предпосления гейм.

Утре българският №1 ще играе на четвъртфинал срещу с финалиста от миналата година Виктор Троицки. И сърбинът игра днес трисетов мач. Срещата трябва да започне около 18:00 часа.

Любимката на поколения българи Лепа Брена също беше на трибуните на „Арена Армеец".