Най-добрия български тенисист Григор Димитров записа драматично поражение от унгареца Мартон Фучович със 7:6(5), 6:7(4), 6:3, 4:6, 1:6 в почти петчасова здрава битка от втория кръг на US Open 2020. Двубоят не се разви по плана на Гришо, най-вече защото той не можа да затвори мача в няколкото възможности, които сам си бе изработил. С този неуспех Димитров приключи мачовете си в САЩ и не можа да защити полуфинала от същия турнир през миналата година.

По-рано вчера българският тенис получи един страхотен подарък - гръмката победа на Цветана Пиронкова над двукратната шампионка от "Големия шлем" Гарбине Мугуруса (Испания).

Пиронкова: Не бях сигурна дали трябва да се връщам, но сега се радвам, че го направих

"Трябва да си призная, че ми бе много приятно да бъде майка и по цял ден да се занимавам със сина ми"

Хасковлията имаше инициативата през по-голямата част от двубоя. Първият сет се реши след тайбрек в полза на Григор, след като така и не се стигна до пробив..

Втората част се оказа ключова, защото българинът върна в нея Фучович в мача. Григор на два пъти сервираше за спечелването ѝ, но допусна да се стигне отново до дълъг гейм, в който Фучович имаше предимство. Унгарецът щастливо изравни сетовете и си повярва, че може да стигне до обрат.

Третата част беше изцяло за Димитров. Гришо поведе с 4-3 и пробив в следващия сет, когато загуби подаването си на два пъти. След този решаваш момент Димитров загуби увереност и се предаде. В последната част той само успя да достигне до няколко дълги гейма, но отстъпи с 1-6.

Точките в мача са 184 на 197. Григор отрази цели 27 възможности за пробив, но допусна брейк 8 пъти. Фучович беше пробит 6 пъти от 14 възможности. Точките при сервис за противника са 61 на 91. Като цяло дългите геймове, когато на начален удар беше Димитров удължиха много мача и допринесоха много за физическото му състояние в края.

Така полуфиналиста от Sofia Open 2019 Мартон Фучович се оказа "черната овца" за Григор Димитров в Ню Йорк. Унгарецът нанесе и двете поражения на българина в американския мегаполис.

Унгарецът ще играе на 1/16-финал с надеждата на домакините Франсис Тиафо, който също игра пет сета срещу Джон Милан (Австралия). Мачът завърши при резултат 7‑6(6), 3‑6, 1‑6, 6‑3, 6‑3 за Тиафо.