Гаел Монфис победи гръцката сензация Стефанос Циципас с 6-3, 7-6(5) и се класира за полуфинал на Sofia Open 2019. Французинът отново показа тенис на изключително ниво, но днес имаше напълно равностоен и също толкова висококласен противник. Двамата направиха страхотни разигравания, които многократно взривяваха публиката в "Арена Армеец".

Победителят ще играе утре във втория полуфинал с поставения под №3 в схемата Данил Медведев (Русия) и е основен фаворит за спечелване на четвъртото издание на надпреварата.

Всички резултати от Sofia Open 2019

Схемата на турнира е за 28 тенисисти с два квалификационни кръга

Мачът започна с много агресивна размяна. Монфис стигна бързо до две точки за пробив, които бяха неутрализирани от сервиса на гърка. Въпреки това французинът направи ранния брейк в първия гейм от двубоя.

От тук нататък Монфис заложи на сервиса, като дори не се притесняваше да прави двойни грешки. Той печелеше подаванията с лекота до 5-3. В геймовете на Циципас, Гаел участваше в някое отделно разиграване.

Деветата партия беше дълга, зрелищна и драматична. И двамата имаха своите възможности. Но сега французинът беше решил да вземе предимството да сервира първи във втория сет. След 33 минути той реализира страхотен форхенд в ъгъла и първата част влезе в историята при резултат 6-3 за Монфис.

Снимка 405478

Дойде ред на Циципас да натисне сервиса на съперника си. Монфис излезе от ситуацията и в следващите геймове имаше серия от зрелищни и оспорвани разигравания.

Публиката подкрепяше малко повече гръцкия тенисист, но и французинът имаше не малко и също толкова шумни фенове.

При 5-4 за Монфис гъркът допусна изоставане от 0-30 след грешно отсъждане, защото беше загубил трите си оспорвания. В следващите разгравания Стефанос успя да се защити блестящо, парирайки мераците на французина да приключи бързо двубоя.

С подкрепата на публиката Циципас вдигна много нивото на играта си и вкара втория сет в тайбрек. В него зрелището беше пълно. Монфис показваше целия си технически арсенал, а Циципас вкара много агресия и пласираше страхотни минаващи топки.

Снимка 405476

Всичко се реши в последните две точки. Монфис беше много нападателен. Той първо пласира отличен слайс бекхенд на права на линията и стигна до мачбол на собствен сервис. След това успя да притисне Циципас и спечели със 7-5. Никой не разбра как толкова бързо беше минал 1 час и 30 минути от началото на мача.

За съжаление двамата най-добри се срещнаха още на четвъртфинала на Sofia Open 2019.