Роджър Федерер спечели тазгодишното издание на силния тенис турнир от сериите "Мастърс" в Синсинати. Швейцарецът надделя в три сета 6:3, 1:6, 6:2 над испанеца Давид Ферер на финала на турнира. Така той постави своеобразен рекорд, като спечели надпреварата за шести път в кариерата си и вече има 80 титли в турнирите на АТП, 22 от които на "Мастърс".

За Давид Ферер името на Роджър Федерер е равносилно на загуба. След като го победи и преди седмица на четвъртфинал в Торонто, Маестрото записа победа №16 от 16 мача над испанеца.

"Явно няма да успея да победя Роджър. Надявам се все пак да успея на турнирите за ветерани", намери сили Ферер да се пошегува по време на церемонията по награждаването.

"Говоря от името на всички тенисисти - Давид е страхотен боец, истински го уважаваме. Той е вдъхновение за всички нас", върна жеста Роджър.

Двубоят беше първият Мастърс финал (от 1990-а насам), в който спорят двама тенисисти над 30 г. бе доста вълнуващ и изпълнен с обрати. В първия сет Федерер доминираше на свой сервис. При 4:3 той успя да осъществи пробив, при това с двойна грешка на съперника си.

Следващият гейм беше ключов за гейма. Испанецът игра блестящо, направи няколко страхотни спасявания и след това печеливши отигравания и резултатът стана 0:40. Федерер обаче изравни резултата, спаси още един брейкпойнт и спечели първия сет с 6:3.

Първият гейм на втория сет, в който подаваше Ферер, също беше много решителен. И тук резултатът стана 0:40, но испанецът спаси 4 брейкпойнта и спечели гейма. Тогава настъпи необясним срив в играта на Федерер. Ферер направи два пробива и поведе набързо с 5:0. Маестрото върна един гейм, но това беше всичко - 6:1 за Ферер.

Нататък обаче Маестрото преобърна посоката на финала сякаш просто си беше дал няколко гейма почивка. Изящен форхенд на линията му подсигури два брекпойнта и след дълбок ретур, гарниран с брилянтна къса, швейцарските фенове по трибуните празнуваха аванс от 3-1. Спрямо проценти в рамките на 60-те за начален удар в първите два сета, в решителния Федерер избухна с 92%. И Ферер за пореден път нямаше отговор. До края швейцарецът нямаше проблеми и затвори мача с 6:2.

Трофеят в Синсинати сложи край на серия от болезнени поражения във финали за Федерер - Уимбълдън и Мастърсите в Индиън Уелс, Монте Карло и Торонто. Триумфът дойде на генералната репетиция за US Open и с него Маестрото недвусмислено даде заяка за трофея. Той показа и завидна физическа форма след като в две поредни седмици стигна до финала на два Мастърса. За сравнение останалите трима полуфиналисти в Торонто, между които и Григор Димитров, отпаднаха още при първите си срещи в Синсинати.