Роджър Федерер не срещна сериозна съпротива от сънародника си Стан Вавринка и се наложи с убедителното 6:4, 6:2 за по-малко от час, в полуфиналния сблъсък между двамата на силния турнир в Рим с награден фонд 3,830,295 евро. Маестрото записа 16-а победа от общо 18 мача със своя сънародник.

Трофеят от италианската столица е един от малкото, които все още липсват в колекцията на Маестрото, а при четвъртия си опит да покори трона в Рим 17-кратния шампион от Големия шлем ще се изправи срещу световния №1 Новак Джокович, който по-рано днес се справи с Давид Ферер.

Това ще бъде епизод №39 от невероятното съперничество между двамата, в което до този момент Федерер има леко предимство от 20 победи и 18 загуби. Маестрото води с 4-3 в досегашните им сблъсъци на червени кортове, но Джокович излезе победител в последния им двубой, надигравайки швейцареца с 6-3 6-7(5) 6-2 на финала в Индиън Уелс.

В утрешния финал, който ще започне от 17:00 ч. българско време, Федерер и Джокович ще спорят не само за трофея на "Internazionali BNL d'Italia", но и за втората позиция във вечната класация по брой титли на ниво "Мастърс". В момента и двамата имат по 23 успеха, изоставайки с четири от лидера Рафаел Надал, а утре един от двамата ще се изкачи еднолично на втората позиция и ще скъси изоставането си от испанеца.

Днешният двубой започна чудесно за световния №9, който безпроблемно спечели първото си подаване, след което се възползва от неточностите в играта на сънародника си, реализирайки ранен пробив и затвърждавайки го за 3-0. Федерер обаче набързо стабилизира играта си и в четвъртия гейм отвърна на удара с рибрейк на нула след невероятен уинър от ретур.

Вавринка успя да спечели следващото си подаване, но с всяка изминала минута грешките в играта му се увеличаваха и играч като Федерер просто нямаше как да не се възползва от това. При 4-4 последва нов пробив в актива Маестрото, който след това комфортно затвори откриващия сет в своя полза след 35 минути игра.

Макар втората част да започна с бързо подаване на нула в полза на световния №9, той така и не намери начин да стабилизира ударите си, грешките летяха една след друга, а това моментално се отрази и на светлинното табло. Федерер спечели 20 от следващите 22 разигравания и след пет поредни гейма вече водеше с 5-1, а до края силите на неговия сънародник стигнаха за само още един гейм и той преклони глава след едва 56 минути на корта.