Срещата между Роджър Федерер и Гаел Монфис в Париж не завърши по план днес. Швейцарецът и французинът имаха време да си разменят по един сет преди тъмнината на корта да принуди организаторите да прекратят осминафинала на "Ролан Гарос" при 1-1 сета.

Маестрото взе първата част с 6:3, но Монфис измъкна втората с 6:4.

Федерер се намираше в серия от 5 загубени сета срещу Монфис, която днес прекрати за 30 минути. В първото си подаване Монфис поведе с 40-15, но загуби две битки край мрежата, след което направи двойна грешка и брейкпойнтът за швейцареца беше факт.

Роджър веднага натисна съперника и предизвика грешка от бекхенд, която означаваше преднина от 2-0. Реално, Маестрото загуби само една точка на първи сервис в целия сет и го затвори съвсем безпроблемно с 6-3.

Втората част се разви огледално и Монфис беше тенисистът, който проби рано и поведе с 3-0. Федерер пък, този път спечели само една точна на първи сервис до 2-4, а разиграванията ставаха все по-дълги, което определено накланяше баланса на силите към съперника му.

При 5-2 в негова полза, ексцентричният Монфис застана на сантиметри от трибуните, посочи с пръст президента на френската тенис федерация Жан Гашасен и му заяви, че иска мачът да бъде прекратен в този момент, защото на корта е твърде тъмно.

Федерер изигра много силен гейм при 3-5, в който с прекрасно подготвена атака към мрежата и прецизно воле си осигури рибрейк на 15 за 4-5. Роджър поведе с 40-30 и равенството беше на един удар разстояние, но швейцарецът заби рутинно воле в мрежата при опразнен корт. Монфис видя шанса си и с гръмотевични уинъри първо от форхенд и после от бекхенд затвори сета с рибрейк за 6-4.

В този момент организаторите решиха да прекратят мача заради тъмнината на корта и осминафиналът ще бъде доигран утре. Победителят от него ще се изправи срещу Стан Вавринка.