Световният номер 1 в световния тенис Роджър Федерер се класира за полуфинала на тенис турнира в Базел с награден фонд 800 хил. долара след трилърв тайбрека на втория сет срещу съперника му Давид Ферер от Испания.

Швейцарецът постигна победа над испанеца Ферер с 2:0 сета (6:3; 7:6(14). Победата пред екзалтираните фенове на Роже в родината му дойде след час и 27 минути игра.

Първият сет бе безпроблемен за Федерер, но във втората част играта бе равностойна и двамата тенисисти направиха истинско шоу за публиката като се стигна до тайбрек, в който се игра до 14 т.

Фередерер изпусна 6 поредни мачбола, но в крайна сметка не пропусна шанса да вземе сета, с което и успеха в срещата. Това бе пета победа на Федерер над испанеца в неговата кариера.

Спечеленият тайбрек бе 33-и за Роже, при загубени 14, което по този показател го прави тенисистът с най-много спечелени сетове в тайбрек за сезон 2006 в световния тенис. Спечелената победа бе 85-а за сезона в актива на швейцареца при само 5 загуби.