Защитаващият титлата си от Откритото първенство на САЩ по тенис Роджър Федерер се класира за полуфиналите.

Швейцарският ас победи предпоследния оцелял представител на домакините Джеймс Блейк със 7:6 (7), 6:0, 6:7 (9), 6:4. Така той е на един мач от уникалното постижение да играе на финала и на четирите турнира от Големия шлем в една година. Това за последно е правил Род Лейвър през 1969 г.

Световният №1 взе първата част, след като спаси 3 сетбола на съперника си. ФедЕкспрес, както наричат големия шампион в САЩ, буквално проведе наказателна акция във втората част, която спечели на нула само за 22 минути. В третия сет Федерер реши, че мачът е на привършване и допусна от 5:3 гейма Блейк да се добере до тайбрек, който успя да спечели драматично. В последния сет Роджър бе неумолим и поведе с 5:1. След това публиката се обнадежди леко, след като американецът проби и доведе нещата до 5:4. Носителят на 7 титли от Големия шлем затвори мача при петия си мачбол. Това бе 18-а поредна победа за Федерер на US Open.

Съперник на швейцареца ще бъде Николай Давиденко от Русия. Той успя да постигне фантастичен обрат от 0-2 сета и да се наложи над германеца Томи Хаас с 4:6, 6:7 (3), 6:3, 6:4, 6:4.

Седмият в схемата Давиденко изглеждаше гроги след първите два сета, когато сервисът на Хаас бе много успешен. След това руснакът, който е тенисистът изиграл най-много срещи през 2006 г., успя да израни частите и се стигна до пети сет. В него Николай поведе с 5:2 гейма след два пробива и сервираше за мача. Германецът събра всичките си останали сили, спаси един мачпойнт и върна единия пробив. След това Хаас получи медицинска помощ заради схващане на мускулите. Почивката му се отрази добре и той доведе нещата до 5:4. Последва безкомпромисен сервис гейм на Давиденко, който спечели мача след 3,45 часа игра. Това бе десета поредна победа на първата ракета на Русия.

В другия полуфинал ще се срещнат Анди Родик от Съединените щати и друг руснак - Михаил Южни.

Легендарната Мартина НавМартина Навратиловаратилова ще бъде почетена със специална церемония в неделя преди мъжкия финал, съобщиха организаторите на турнира. Ще бъде открита статуя на 49-годишната родена в Прага американска гражданка на Корта на шампионите.

Навратилова е печелила общо рекордните в историята 177 титли на сингъл, двойки и смесени двойки - от които 31 в турнирите от Шлема.

Снощи очилатата левичарка достигна до полуфинал на US Open при смесените двойки. Заедно с Боб Брайън тя се наложи над Анна-Лена Грьонефелд (Германия) и Франтишек Чермак (Чехия) след 6:3, 6:4.

Мартина Навратилова обяви, че ще се откаже най-сетне тази година в дните около половинвековния си юбилей, който е на 18 октомври.