Новак Джокович стана най-успешният сръбски тенисист в историята на турнира за купа "Дейвис", извеждайки Сърбия до полуфиналите на неофициалното световно отборно първенство за мъже за втори път в рамките на три години с 21-ата си поредна победа на сингъл в четвъртък вечер.

Водачът в световната ранглиста при мъжете Джокович надделя над Камерън Нори с 6:4, 6:4 за час и 42 минути игра в Малага (Испания) и донесе победата на Сърбия с 2-0 успеха над Великобритания. Така сърбите ще се изправят срещу Италия в полуфинален сблъсък в събота. В другия полуфинал ще играят отборите на Финландия и Австралия.

Победата бе общо рекордна 44-ата за Новак Джокович за купа "Дейвис", с което той изпревари сънародника си Ненад Зимонич по този показател.

Джокович има 40 успеха на сингъл за родината си. Последната му загуби на сингъл в отборния турнир бе, когато се отказа в срещата с Хуан Мартин дел Потро в полуфиналите през 2011-а между Сърбия и Аржентина. Последното поражение на сърбина в мач, който завърши, е от 2009 година.

36-годишният Новак Джокович нямаше проблеми в нито един момент от двубоя срещу първата ракета на Великобритания, осъществявайки по един пробив в двата сета.

В първата среща заемащият 55-о място в ранглистата Миомир Кецманович се наложи над Джак Дрейпър със 7:6(2), 7:6 (6) за два часа и пет минути игра.

Великобритания, десеткратен шампион в турнира за купа "Дейвис", се стремеше към първото си участие на полуфинал от четири години насам. Сърбия не успя да влезе в топ 4 през миналата година, когато отпадна на четвъртфиналите, а през 2021-а претърпя загуба от Хърватия на полуфиналите. Единствената титла на сърбите в отборната надпревара е от 2010-а, когато тимът им отново бе воден от Новак Джокович.

След победата на Джокович над Нори, британски фенове опитаха да заглушат интервюто на сърбина на корта, а той ги призова "да млъкнат и да покажат малко уважение". По трибуните имаше около 5000 британски привърженици, което придаде на срещите автентичното усещане за купа "Дейвис".

"Винаги има голяма емоция да играеш за страната си, защото дори след дълъг сезон чувстваш енергията", заяви Новак Джокович.