Григор Димитров взе реванш за загубата си от Ернест Гулбис с 0:2 на турнира и в Ротердам преди две седмици. В Акапулко той успя да отстрани намиращия се в отлична форма латвиец с 4:6, 7:6(2), 7:5 след изключително драматичен мач.

В първия сет нашият тенисист отстъпи с 4:6. За разлика от мача преди две седмици между двамата, когато имаше само един пробив в двата сета, сега срещата започна доста странно. И двамата тенисисти показа колебания при изпълнението на начални удари и си размениха по два пробива. Слад това обаче Гулбис стаилизира първия си сервис си и повиши неговата ефективност до 92%. Двамата печелеха подаванията си до 5:4 в полза на латвиеца. Следващият гейм започна по ужасен начин за хасковлията, след като допусна двойна и две непредизвикани грешки, довели до три поредни точки за пробив, които тук бяха с цената на сетболи. Първата ни ракета успя да отрази първите два, но при третия отново не намери очертанията на корта и след 36 минути игра Гулбис повежда със сет аванс.

Вторият сет започна отново с пробив за Димитров, но този път успя да го затвърди и поведе с 2:0. За съжаление обаче при второто си подаване Григор допусна пробив и резултатът отново е равен 2:2. До края на сета двамата тенисисти не допуснаха нови пробиви и съдбата на сета трябваше да се реши в тайбрек.

Този път българинът показа по-здрави нерви. При 2:2 той направи първия си минипробив. Точката изкара от равновесие Гулбис и той направо размаза ракетата си в корта. Камерата дълто следеше жално пречупената ракета. До края на гейма латвиецът не можа да вземе повече точка и със 7:2 Димитров вкара мача в трети сет.

Третият сет започна с подаване за българина. Димитров беше безкомпромисен и поведе с 1:0. Гулбис обаче също спечели бързо сервис гейма си. Третият гейм беше много труден за Григор. Латвиецът дори стигна до точка за пробив, но първият сервис на Гришо влезе и след бързи три точки поведе с 2:1.

След разменени сервис геймове Димитров осъществи пробив в шестия. Геймът започна с ефектен уинър около налитащия на мрежата Гулбис, последваха две непредизвикани грешки на латвиеца и в този момент получи второ официално предупреждение , този път за бавене преди изпълнение на сервис, което означаваше и наказателна точка, довела до пробив.

За съжаление както и в първия сет Димитров не можа да затвърди пробива. Двойна грешка даде брейкпойнт за латвиеца и този път той не пропусна да се възползва. Сетът продължи да върви гейм за гейм. До 6:5 в полза на Димитров и двамата тенисисти удържаха подаването си. В този момент Гулбис допусна две двойни грешки и две непредизвикани такива, за да вземе победата Димитров след 2 часа и 39 минути.

С победата си българинът си гарантира завръщане в Топ 20 на света. Той си осигури 180 точки за ранглистата на АТР и 67 570 долара от наградния фонд.

На полуфинала Григор ще играе срещу поставения под № 2 Анди Мъри. По-рано тази нощ шотландецът отстрани в трисетов мач Жил Симон (Фр) с 1:6, 7:6(4), 6:2.

В другия полуфинал ще се срещнат Александър Долгополов и Кевин Андерсън. Долгополов пабеди Иво Карлович с 6:4, 7:6(4), а Андерсън отстрани поставения под №1 Давид Ферер. Ферер спечели първия сет с 6:2, но при 2:4 във втория трябваше да се откаже заради контузия.