Най-добрият български тенисист Григор Димитров се размина с първата си победа над играч от Топ 10. В луд мач, продължил повече от два часа и половина, Гришо отстъпи драматично с 6:4, 1:6, 5:7 пред втория по сила испанец Давид Ферер.

Двамата се изправиха в двубой от втория кръг на „Мастърс" турнира в Синсинати, а благодарение на успеха тази вечер от понеделник Ферер ще се завърне в Топ 5, където за последно бе преди 3 години.

Двубоят на втория по големина корт в Синсинати започна отлично за Димитров, който след 40 минути игра поведе в резултата с 6:4. Българинът сервираше отлично, а от другата страна на корта Ферер се чудеше как да се нагласи към играта на младия си опонент. В крайна сметка след два пробива и няколко отлични разигравания, Димитров извървя първата крачка към крайния успех.

В началото на втория сет пред българина се откри отлична възможност да осъществи нов пробив, но хасковлията не се възползва от подаръците на опитния си опонент. Това на практика върна Ферер в мача. Испанецът влезе в брутална серия и спечели 6 поредни гейма, с които възстанови статуквото.

Така се стигна до заключителен трети сет, в който шансовете за пробив бяха мираж. Все пак първи до подобна възможност се добра Гришо, който при 4:4 пропусна два скрити мачбола. Това се оказа и повратният момент в двубоя. Малко по-късно, когато сервираше за място в тайбрек, българинът се пропука и допусна пробив в последния възможен момент, което му коства загубата.

Все пак Григор Димитров може да бъде доволен от показаната сърцата игра. С участието си в Синсинати българинът си заработи 45 точки за ранглистата на ATP.

С победи във втори кръг се поздравиха още Рафаел Надал, Анди Мъри, Ришар Гаске, Фернандои Вердаско и др.