Краят на кариерата на Андре Агаси се отложи във времето, след като ветеранът успя да се наложи и във втория кръг на Откритото първенство на Съединените щати по тенис.

36-годишният чаровник от Лас Вегас победи осмия в схемата Маркос Багдатис от Кипър с 6:4, 6:4, 3:6, 5:7, 7:5 в титаничен мач, продължил 3 часа и 48 минути. 23 000 зрители на стадион „Артър Еш" подкрепяха Агаси до края на двубоя в Ню Йорк, който настъпи половин час след полунощ.

Носителят на осем титли от Големия шлем поведе с 2-0 сета на гостувалия у нас през април Багдатис. След това изрусеният кипърец влезе в ритъм и успя да изравни. В чметвъртия сет той стигна до успеха от 0:4 гейма. Особено драматичен бе последният гейм на решителната пета част. Първо Андре имаше мачпойнт, който съперникът му неутрализира с отличен сервис. После Маркос стигна до точка за 6:6, но не успя д я реализира. Американската легенда триумфира при втората си точка за спечелване на мача, когота ударът на Багдатис излезе в аут.

В един от най-стойностните мачове за годината имаше 357 разигравания. Агаси спечели 185 от тях, като направи само 47 непредизвикани грешки срещу 86 на съперника му. 21-годишният Маркос наниза 23 аса срещу 9 на ветерана и постигна 83 печеливши удара при 34 на Андре.

„Благодаря на публиката - тя ме кара да вярвам в силата на човешкия дух - каза пред микрофона на друга легенда - Джон Макенроу, директно на корта победителят. - В четвъртия сет бекхендът ми отказа, но накрая успях все пак да се справя. Беше труден мач, но тялото ми издържа на натоварването. Следващият ми съперник е Б. Бекер, но слава богу, че не е Борис, а Бенямин. Може би точно срещу него ще приключа кариерата си."

От своя страна шоуменът Багдатис изрази уважението си към тенис професора и го нарече „посланик на спорта".

В друг мач от нощната сесия на US Open Мартина Хингис отстъпи на Виржини Разано от Франция с 2:6, 4:6. Швейцарката, която беше осма в схемата, се задържа на корта малко повече от час.