България постигна изключително трудна, но много ценна победа над Салвадор с 3:2 успеха в мач от Световна група II за Купа "Дейвис".

В последната среща на сингъл Янаки Милев успя да спаси три поредни мачбола и победи с 2:6, 6:1, 7:6(6) Марсело Аревало, който е шампион в мъжките двойки на "Ролан Гарос" през 2022 и 2024 година и полуфиналист при дуетите на Откритото първенство на САЩ по-рано през този месец).

Срещата продължи 2 часа и 27 минути.

Милев показа невероятен характер и шампионски дух в ключовите моменти от двубоя и успя да триумфира в мача, а това донесе и крайната победа на България.

Българинът започна лошо мача и изостана с 0:4, а след това загуби първия сет с 2:6. Във втората част Янаки се преобрази и ролите се промениха. Милев взе убедително сета с 6:1.

Третата част беше изключително драматична и емоционална.

Първа победа за България на Купа "Дейвис"! Янаки Милев изравни резултата срещу Ел Салвадор

Ето подробности

Милев на три пъти пропусна пробив преднина, а при 5:6 спаси три последователни мачбола в полза на Аревало. Тук 20-годишният българин показа невероятна психика и железни нерви, за да докара нещата до решителен тайбрек. В него Янаки изостана с 1-4 точки, но успя да спечели следващите пет разигравания за 6-4. Милев на свой ред пропусна два мачбола, но след 6-6 взе следващите две точки.

Така Янаки Милев успя да спечели двете си срещи на сингъл. 19-годишният Илиян Радулов пък дебютира с перфектна победа за Купа "Дейвис".

След този успех България ще играе през февруари следващата година за изкачване в Световна група I.

Двубоят между България и Салвадор се игра на кортовете на ТК "Локомотив" в гр. Пловдив.

България се представи в рекордно млад състав: Пьотр Нестеров (21 г.), Янаки Милев (20 г.), Александър Донски (26 г.), Илиян Радулов (19 г.) и Иван Иванов (15 г.). Капитан на България е Валентин Димов, а Тихомир Грозданов е помощник треньор.