Диа Евтимова и Таня Германлиева ще играят в българския финал на международния турнир по тенис за жени "Интерхотел Сандански Къп" с награден фонд 10 000 долара. Поставената под №1 в схемата Евтимова победи днес румънката Кристина-Бианка Данаила със 7-6(3) 6-4, а Германлиева отстрани втората поставена Александра Йосифоска от Македония с 2-6 6-3 6-4.

Диа Евтимова и Кристина-Бианка Данаила изиграха много интерес мач, продължил малко над час и половина. В първия сет нямаше пробиви, като и двете тенисистки изпуснаха по една възможност, а в тайбрека българката поведе с 3:0, допусна намаляване до 4:3, но взе следващите три точки за 7:3 в своя полза. Вторият сет отново вървеше гейм за гейм до 4-3 в полза на Диа Евтимова, когато тя направи първия пробив в мача и в следващия гейм сервираше за победата. Данаила обаче успя да върне пробива веднага, но българката я проби пак за 6-4. Така Евтимова се класира за трети финал на международен женски турнир от началото на годината и за 12-ти път в кариерата си, като има общо две титли от 2006 г.

Във втория полуфинал №7 в схемата Таня Германлиева обърна втората поставена Александра Йосифоска с 2-6 6-3 6-4 за 2.09 ч. Българката започна много зле мача, губейки първите четири гейма и съответно и сета с 2-6. В началото на втората част двете си размениха по един пробив, после Германлиева поведе с 5-2 и затвори сета с 6-3. В третия сет тя направи пробив още в първия гейм и още един за 5-2, не успя в следващия гейм, когато сервира за мача, но няколко минути по-късно спечели с 6-4. Таня Германлиева достига до финал на международен турнир за жени за трети път през 2009 г. и за пети път в кариерата си, като все още няма спечелена титла.

Финалът между Диа Евтимова и Таня Германлиева е утре от 11.00 ч. на новите кортове на ТК "Интерхотел Сандански". Победителката от второто издание на турнира, който е организиран съвместно от БФТ и домакините от Интерхотел Сандански, ще вземе 12 точки за световната ранглиста на WTA и 1568 долара от наградния фонд. На загубилата във финала се полагат 8 точки и 980 долара. Любопитен факт е, че и в третия професионален турнир в Сандански за финала се класират състезатели от една държава. В първото издание на турнира за жени миналата година холандката Марлот Меденс победи Леони Мекел с 3-6 6-3 6-3, а в първия турнир за мъже през месец май Ивайло Трайков се наложи над Тихомир Грозданов също в три сета с 2-6 6-4 6-3.