България започна с трудна победа с 2:1 срещу Израел участието си в неофициалното отборно световно първенство по тенис за жени Фед къп. Отборът ни е в група D от група I на зона Европа/Африка. Срещите се провеждат в естонската столица Талин. От състава ни отсъства първата ракета Цветана Пиронкова поради контузия.

Двубоят с Израел беше много оспорван и предложи драматични развързки във всеки един от трите мача. Първо на корта излезе Виктория Томова, която спечели с 6:4, 5:7, 6:2 срещу Денис Казанюк. Мачът продължи малко над два часа и половина, Вики проби 9 от 18 възможности срещу 7 загубени сервис гейма и спечели общо 106 точки срещу 97 за опонентката ѝ.

Поведохме на Израел за "Фед Къп", Виктория Томова на висота

Поведохме на Израел за "Фед Къп", Томова на висота

Предстои двубой между първите ракети Елица Костова и Юлия Глушко

Вторият мач противопостави първите ракети на двете страни Юлия Глушко срещу Елица Костова. Българката се бори здраво, но в крайна сметка след близо два часа на корта отстъпи с 3:6, 5:7. Срещата бе равностойна и мина през няколко обрата.

В решителния двубой на двойки Костова и Сесил Каратанчева, която изигра първия си мач за България от 12 години, се изправиха срещу Глушко и Шели Кролицки и след тежка битка, продължила 2 часа и 20 минути, спечелиха с 2:6, 6:3, 7:5.

Те отстъпиха в първия сет, но постигнаха решителен пробив и поведоха с 4:2 във втория, а след това успяха да вземат контрол и да изравнят резултата след 6:3. Те демонстрираха характер и не се отказаха, когато изоставаха с 0:3 в третата част. Елица и Сесил спечелиха четири поредни гейма и поведоха с 4:3. Те се справиха и с напрежението в края и постигнаха решителен пробив, с който сложиха край на сета при 7:5 и с това донесоха крайния успех за България.

Дамите ще играят в трудна група за „Фед къп"

Българките имат сериозни шансове да преминат в по-горно ниво на световния тенис

В нашата група още са Сърбия и Естония. Целта е първото място и достигането до плейоф за влизане в по-горната група. В отбора е и Изабелла Шиникова. Капитан е Дора Рангелова.

Днес отборът ни излиза срещу тима на Сърбия, който днес спечели с 2:1 срещу домакина Естония.