България успя да победи САЩ на турнира "Хопман къп"! След като Цвети Пиронкова започна с фалстарт срещу Бетани Матек-Сандс, последваха две поредни победи. Особено важна бе тази на Григор Димитров над световния номер 8 Марди Фиш с 6:2, 6:1. Българинът направо разпиля тотално своя съперник и доведе нещата до решителен трети двубой. В него регламентът бе променен в последния момент, тъй като срещата е без значение, а Гришо трябва да пътува за турнир в Сидни.

В крайна сметка, българският тенисист пропусна своя полет, но това едва ли е толкова важно в този толкова успешен за него ден.  Така, само в един дълъг гейм, българите буквално разпиляха своите съперници. След само една грешка в сервис-геймовете си и три пробива срещата завърши при 8:5 в полза на българския тим.

Преди това, Григор Димитров постигна един от най-големите успехи в мъжкия тенис, след като победи световния номер 8 при мъжете Марди Фиш. Той си заслужи боя, който отнесе от Григор Димитров на световно първенство за смесени отбори по тенис Хопман Къп в австралийския град Пърт. За по-малко от час Димитров помете американеца с 6:2, 6:1, а след края представителят на САЩ каза нещо, което не се хареса на Гришо. Така, резултатът между САЩ и България стана 1-1 и ще има мач на двойки.

Отлично стартира срещата за Гришо, след като успя да осъществи пробив още в първия гейм. Трудно обаче започна втората част, при която губеше с 0:30. В крайна сметка обърна и спечели подаването си, за да затвърди пробива за 2:0. Веднага след това нашето момче демонстрира стабилност във всички удари и успя да нанесе втори удар по сервиса на Фиш - 3:0. Последва почивка, а след нея успешен начален удар на Димитров на нула за 4:0.

Петият гейм свърши много бързо. Фиш демонстрира качество и намали до 1:4. Шестият стартира с майсторско разиграване между двамата. Последва къса топка, която Фиш върна. Гришо се затормози, но контаатакува за 15:0. При точката за 40:15 американецът реагира остро на публиката и се изплю, което накара съдията да го предупреди за поведението му. Веднага след това дълго разиграване доведе резултата до 5:1 за Григор Димитров. Фиш обаче се поотсрами и намали разликата в геймовете до 2:5. Сервирането си за затваряне на първия гейм Гришо започна с ас с 204 километра в час и го затвори на нула за 6:2.

Вторият сет изненадващо или не започна като първия - с пробив за Григор Димитров и затврърждаване с много бързо завършване на своето подаване - 2:0. Грешките на Марди Фиш продължава и при следващия негов сервис. След точка с мрежата в полза на българина се стигна до дюс. По-опитният от двамата тенисисти успя да се наложи и да намали до 1:2. Последва много бърз гейм на нула за 3:1.

Петата част просто започна изключително тежко за американеца. Разигра Гришо по целия корт, а на края се опита да го изненада с къса топка. Димитров обаче стигна и до нея, за да поведе с 15:0. Силното представяне на нашето момче не спираше и напълно заслужено доведе до втори пробив във втория сет и до затвърждаване за 5:1. А последния осми гейм Фиш беше безпомощен и с 15:40 загуби сета с 1:6.

Преди този двубой първата ни ракета при жените Цветана Пиронкова отстъпи с 4:6, 4:6 на американката Бетани Матек-Сандс. Така пловдивчанката приключи надпреварата с три загуби на сингъл.

Двубоят започна великолепно за Цвети, която затвори първия гейм на нула с два аса. Матек-Сандс обаче нямаше проблем при своя сервис и изравни частите. Първата почивка дойде при 3:2 за нашето момиче. Най-доброто в играта на Пиронкова до този момент бе силният и начален удар. Дълги разигравания липсваха. За сметка на това процентът на първите й вкарани сервиси беше изключително висок.

Подновяването на играта започна с гейм на нула в полза на американката и изравняване - 3:3. Последва нова преднина за Цвети, а с нея и първа възможност за пробив на Матек-Сандс. След осем дюса обаче представителката на САЩ съумя да се измъкне и да спаси подаването си за 4:4. Предимството й може да се каже е, че демонстрира разнообразна игра и успешно досега атакува мрежата.

Цвети също се затрудни при своя сервис, като при 30:15 направи двойна грешка. В крайна сметка се стигна до дюс, до преднина, а накрая и до пробив в полза на Сандс. В следващия десети гейм шансът се усмихна на Пиронкова. Поведе с 30:0, но допусна обрат до 30:40. В крайна сметка стигна до дюс, който отново загуби при първия адвантейдж за съперничката й. А това означаваше сет за американката при 6:4 за 48 минути.

Подновяването на играта стартира с бърз гейм за пловдивчанката и дюс при подаването на Матек-Сандс. Американката не допусна пробив, а след това се бореше здраво за такъв в своя полза след 15:40. След четири равенства родената в Минесота тенисистка постигна заслужено целта си с последван силен сервис за 3:1.

Играта на Сандс продължаваше да бъде по-добра, с което доведе нещата до дюс в петия гейм при подаването на Цвети. Българската обаче успя да се защити и да скъси разликата до 2:3 гейма. Американката не изневеряваше на разнообразната си игра и не се виждаше как би могла да загуби. Двете си размениха по два гейма и се стигна до десетия, в който Сандс сервира за спечелване на мача. На два пъти тя повеждаше, при второто първо подаване с ас, но с два дълбоки форхенда довеждаше до равенство. С две бързи точки след това Бетани Матек-Сандс се поздрави с успеха.

В крайна сметка обаче, след успеха на двойки, както и звучната победа на Григор Димитров над Марди Фиш, крайната победа бе в полза на нашите. Тя бе изгледана от много български фенове. В австралийски град Пърт има учредена асоциация “Родина” . Това е причината по трибуните в “Бърсууд доум” да има толкова наши сънародници със знамена и специални фланелки.