България победи Великобритания в първия си мач от ATP Cup. Григор Димитров в последния момент взе решение да играе в мача на двойки и това се оказа печелившо. След две разменени победи на сингъл, победителят в сблъсъка трябваше да се реши в срещата на двойки, където британците са специалисти.

Въпреки това Димитров и Лазаров спечелиха двубоя си срещу Джейми Мъри и Джо Солзбъри със 7-6(5), 6-7(2) и 11-9 в дългия тайбрек. Дуелът завърши малко преди 3 часа в полунощ в Сидни.

България победи Великобритания в първия си мач от ATP Cup

Григор Димитров се наложи над Даниел Еванс, преди това Димитър Кузманов загуби от Камерън Нори

Всички значт, че Григор Димитров в страхотен играч на двойки. Но в днешния двубой той имаше партньор в лицето на Александър Лазаров, който беше на световно ниво. Британците си мислеха, че могат лесно да спечелят, ако атакуват по слабото звено, но удариха на камък.

В началото Лазаров имаше един труден сервис гейм, но успя хладнокръвно да се измъкне, загатвайки какво ще се случи по-нататък. Мъри също имаше веднъж затруднение при подаването си, но и той се спаси. Така първият сет трябваше да се решава в тайбрек.

Българите бяха по-мобилизирани и водеха в дългата партия. Британците успяха да изравнят за 5-5, но последните две точки бяха за нас.

Във втората част съперниците ни поведоха с пробив срещу Лазаров. Те заложиха на сервисите си, но при 5-4 за тях Лазаров след отлична игра успя да върне брейка. Разбира се, че и Григор имаше своят принос със стабилната си игра.

Вторият тайбрек в мача премина с предимство за британците. Българите очевидно пазеха сили за следващата дълга партия, което се оказа много мъдро.

Снимка 459939

Дългата партия, която ще остане в историята на българския тенис, изглеждаше изцяло загубена. Григор започна с уинър, но Мъри и Солзбъри направиха два мини пробива на сервис на Лазаров.

Димитров направи двойна грешка за 2-4. Хасковлията направи отличен ретур на сервис на Мъри за 4-5 и мини пробивите бяха неутрализирани.

Лазаров сбърка воле за 4-6 и Солзбъри заби в средата, давайки сериозен аванс за британците за 7-4.

Алекс направи ретур уинър за 5-7, но Мъри заби в тялото на българина. Последваха две добри топки за нашите и резултатът стана 7-8.

Григор сбърка спечелено разиграване за 7-9 и се стигна до два мачбола за британците. Димитров се реваншира с отличен ретур.

И тогава на сцената излезе Александър Лазаров. Той на два пъти сервира безупречно и завърши блестящо. Така се стигна до мачбол за нас при сервис на Солзбъри.

Лазаров направи страхотен уинър, хвърляйки в екстаз българите по трибуните, пред невярващите британци.

Така България остава в битката за четвъртфиналите. Мачът с Белгия се очертава решаващ за първото място в групата. Британците остава да се надяват на въртележка, като трябва в неделя първо да победят Белгия.