Анастасия Севастова спечели най-зрелищния досега мач на дамския "Ролан Гарос" 2019. Поставената  под №12 латвийка сломи белгийката Елизе Мертенс след 200 минути игра с 6-7(3), 6-4, 11-9 и се класира за осминафинал, където ще играе с чехкинята Маркета Вондрушова.

Петра Мартич изхвърли №2 Каролина Плишкова от "Ролан Гарос" 2019

Маркета Вондрушова защити честта на Чехия срещу испанката Карла Суарес Наваро

№8 в схемата Мертенс имаше пет мачбола в почти двучасовия трети сет. Във всичките тези случаи Севастова беше хладнокръвна, като дори поемаше рискове, за да ги отрази.

Мачът започна с размяна на бързи геймове. Мертенс проби за 4-3, но не можа да измъкне сета на собствено подаване, допускайки брейк на 0 за 5-5. Белгийката беше по-солидна в тайбрека и го спечели след 7-3.

Снимка 426491

Във втората част Севастова бързо поведе с 4-1 и два пробива, но допусна Мертенс да се върне. Латвийката все пак успя да затвори сета с 6-4 за 42 минути.

В началото на третата част имаше серия от четири пробива. Мертенс повеждаше с 2-0 и 3-1, но допускаше рибрейк за 2-1 и 3-2. На "Ролан Гарос" все още няма тайбрек в последния сет и нещата продължиха след 6-6.

Програма за шестия ден на "Ролан Гарос" 2019

Мачът на Григор Димитров със Стан Вавринка е последен на корт "Сюзан Ленглен"

Мертенс имаше игрово предимство и при 5-5 и при 6-6 можеше да приключи двубоя. Но Севастова успяваше да се защити като за последно и да пласира технични топки.

При 9-9 се изигра пореден дълъг гейм. Мертенс отново се виждаше като победителка, но Севастова не беше съгласно. Латвийката удари в следващата партия и поведе 0-40. Тя успя да спечели при трета си възможност и да пробие. Последният гейм в мача се оказа формалност на нула.

Точките са 146 на 140 за Севастова. Тя направи 52 уинъра срещу 42 за Мертенс. Непредизвиканите грешки са 59 срещу 42.

Дългият мач отпрати много далече във времето двубоя на Григор Димитров, който е четвърти на същия корт "Сюзан Ленглен". Преди него има още две срещи.