Луцие Шафаржова се класира за финала на "Ролан Гарос" при жените, след като надигра Ана Иванович със 7:5, 7:5.

По този начин Шафаржова се превърна в първата чехкиня, която ще се бори за титлата в надпреварата от 1981 г. насам, когато Хана Мандликова триумфира с 6:2, 6:4 над германката Силвия Ханика.

Иванович започна мача доста по-балансирано спрямо предишните си мачове, в които се хвърляше в яростни и на моменти, доста хазартни атаки. При 2-0 Шафаржова много допринесе за каузата на шампионката от 2008-а да се завърне на финала на Ролан Гарос, като се самопроби с двойна грешка и още три непредизвикани от бекхенд.

Ана сервираше стабилно до 5-2, като имаше около 70% спечелени точки след първи сервис и само една от шест загубени при втори начален удар. Само че при 5-3 сръбкинята изведнъж се срина и започна да играе изключително неуверено. Иванович въобще не можеше да разчита на първия си сервис в следващите минути и с няколко зверски ретура и мощни форхенди Шафаржова стигна до рибрейк.

Това развитие още повече скова Ана и тя изпадна в тотален нокдаун, докато съперничката ѝ видимо набираше все повече самочувствие. Луцие запрати още няколко унищожителни ретура от бекхенд и подпомогната от две двойни грешки на Иванович, проби отново за 6-5. Шафаржова показваше изключителен контрол над топката в тези минути и сякаш с огромна лекота спечели пети пореден гейм, с който подпечата впечатляващия обрат от 2-5 до 7-5.

Чехкинята се измъкна от 2 брейкпойнта, за да направи 1-1 във втората част, след което се възползва от факта, че ритъмът тотално напусна играта на Иванович и я проби отново за 2-1. Шафаржова скоростно затвърди на нула за 3-1 и изглеждаше много близо до финала със спечелени осем от последните девет гейма.

За разлика от Иванович в първия сет, чехкинята запази хладнокръвие в решителните мигове и макар да мина през четири равенства, не допусна брейкпойнт в следващите си две подавания, с което резултатът стана 5-3. Сръбкинята взе подаването си в деветия гейм, след което последва маратонска битка, в която Шафаржова допусна три двойни грешки, а Иванович от четвъртия си опит върна пробива.

Още в следващия гейм обаче с много мощна игра чехкинята отново взе подаването на шампионката от 2008-а и пак се озова на четири точки от финала. Със стабилен сервис и беккенд уинър Шафаржова си осигури два мачбола след час и 51 минути игра. От втория път успя и чехкинята очаква съперничката си на финала - Серина Уилямс или Тимеа Бачински.