Цанко Цанко и мениджърът му Николай Илиев се подготвят да заведат дело в САЩ срещу Международната асоциация по плуване в открити води (WOWSA), която отказа да ратифицира рекорда му от 108 км и 250 м км плуване без спиране във водите на Дунав (18:12.32 часа) на 6 септември с мотива, че предоставените от екипа на плувеца данни са "непълни и манипулирани". И това не е всичко, от частната организация съобщиха, че всички бъдещи постижения на Цанков ще бъдат отхвърлени за ратификация, което означава доживотно наказание на него от страна на тази асоциация.
Като първа стъпка към реализиране на бъдещите си намерения двамата ще поискат срещи с министъра на младежта и спорта Георги Глушов, премиера Димитър Главчев и президента Румен Радев, на които да ги запознаят с казуса от първа ръка. Защото по думите им в случая се удря не само по имиджа на Цанко Цанков и екипа му, а върху имиджа на България и държавните институции. Причината за това е, че от WOWSA въобще не са потърсили за допълнителна информация Главна дирекция "Черно корабоплаване", чийто директор Боян Рашков в разговор по телефона по време на пресконференция днес, потвърди, че плуването е било редовно и успешно и е бил готов да изпрати запис, но от WOWSA не са изискали такъв.
Същото каза и главният съдия по време на първия опит на 6 септември Стефан Георгиев, който има 40-годишен стаж като съдия и 28 като международен.
"Бях абсолютен свидетел на плуването на Цанко, което се проведе по всички правила и в нито момент не се е хващал за лодката. Не мога да разбера защо тази частна организация се подигра с труда и постижението на един български спортист, което за мен е уникално. Те се подиграват по този начин не само с него, но и с България", заяви по телефона Георгиев, чието мнение също не е било взето под внимание WOWSA. След плуването капитанът на лодката Мартин Петров също е бил готов да изпрати цялата документация по DHL, но такава не е била поискана.
"В съобщението, което получихме от WOWSA пишеше, че са взели предвид всички факти. Ако е така, трябва да изискаш документи, с които да си наредиш пъзела дали плуването на 6 септември е било по правилата", заяви Илиев.
"Най-много ме боли, че атаката срещу мен е дошла изцяло от България. Няколко човека от България са изпратили мейл до асоциацията, като а момента не можем да кажем техните имена, но се надяваме в бъдеще да можем да го направим. От WOWSA ни обвиняват, че плуването не е рекордно, а ние сме го обявили за успешно завършено преди то да бъде официално ратифицирано.
"WOWSA изтъква като основна причина за отказа техните съмнения, че данните от GPS-а на лодката са непълни, т.е. те ме обвиняват, че въобще не съм плувал. В основата на тези атаки са българи. Не американци или други, а българи. Винаги съм държал на честността и почтеността и когато те атакуват точно за това, на което най-много държиш, ето това не мога да приема", сподели Цанко Цанков.
"Тази асоциация не признава българските институции. Ако данните са непълни, тогава изискайте данни от държавна асоциация. На друг състезател с данни на салфетка веднага се ратифицира рекордът му и веднага се качва на официалната им страница. В случая от WOWSA се правят, че Цанко не съществува или не искат да съществува. За съжаление, решението беше взето предварително. Дори да имахме снимки от сателитите на Илон Мъск пак щяха да го отхвърлят постижението му. Нашата грешка беше да се обърнем към тях, ето затова веднага след пресконференцията ще изискаме срещи с министъра на спорта, премиера и президента, за да ги уведомим какво се случва с нас. Проблемът удря пряко по репутацията на България", заяви Николай Илиев.