Георги Палазов от Бургас спечели плувния маратон "Аполония" като измина близо 16 км. дистанция в открито море за времето от 4,34 часа. Постижението остава в историята като първия официален рекорд на плувната надпревара.

Само на 30 секунди след първенеца финишира Калоян Николов от Созопол, след него се нареди софиянецът Борислав Тановски, а четвъртият финалист Панайот Стефанов пресече финалната линия само 2 секунди след третия.

11 души стартираха в 6.00 часа сутринта от Поморие,  9 души пресякоха финала на Централния плаж в Созопол.

Постиженията само на 6-ма участника ще бъдат официално зачетени за крайното класиране, защото останалите не спазиха  предварително обявения регламент, който не допускаше почивка или възстановяване до или върху спасителните лодки.

Призьорите в надпреварата бяха наградени от кмета на община Созопол Панайот Рейзи с парични премии и почетни знаци за годишнината от основаването на града.

Безпрецедентният плувен маратон се проведе като част от тържествата по случай 2620 години от основаването на град Созопол и отбелязва началото на организираните плувни спортове в града. Организатор на събитието е клуб по плувни спортове "Аполония" Созопол.

Вече сериозно се обсъжда идеята маратонът да стане традиционен  и през следващата година да бъдат поканени за участие и плувци от чужбина.