Хърватия е новият световен шампион по водна топка, след като на финала в Будапеща съкруши Унгария с 8-6. Бившата югославска република за втори път спечели отличието и затвърди доминацията на балканските отбори в този спорт.

Вратарите на Унгария и Хърватия предопределиха финала на Световното по водна топка

Сърбия и Гърция ще спорят за бронза

Повече от 8 хиляди зрители бяха дошли да празнуват поредната титла на Унгария, страна, в която водната топка е религия. Големите очаквания наляха "олово" в ръцете на маджарите и през първите осем минути. Лука Лончар на няколко пъти излезе в изгодна позиция и хърватите поведоха с 4-0.

Домакините се хвърлиха на щурм и в средата на третата част успяха да изравнят 4-4. Тогава натурализираният хърватин Гарсия отбеляза решителния гол. В следващата атака той вкара още едно попадение за 6-4. Преди това шампионите не бяха отбелязали гол в продължение на повече от 15 минути.

В последната част унгарците успяха да намалят до 6-7, но силите им стигнаха дотам.

Досегашните шампиони от Сърбия взеха бронза след победа над Гърция с 11-8. Черна гора се наложи над Италия в мач за петото място с 5-4, а Австралия стана най-високо класиралият се неевропейски отбор след успех над Русия с 10-7.