Руският дует в състав Светлана Ромашина и Светлана Колесниченко спечели турнира по синхронно плуване на световното първенство по плувни спортове в Барселона. Ромашина и Колесниченко получиха 97 680 точки за изпълнението си под съпровода на кавър версия на една от емблематичните песни на Металика - Мaster of puppets. И зрителите и съдиите признаха, че подходът при избора на музикален съпровод е моден, съвременен и правилен.

След награждаването Ромашина разкри, че идеята да използват песен на Металика е на треньорката Татяна Даченко. "Малко бях изненадана в началото от избора на песен. Но когато започнахме да правим програмата, усетих, че се получава много интересно и това изпълнение ще ни донесе успех", каза Ромашина.

Рускините спечелиха с голяма преднина пред китайските близначки Чжан Тинтин и Чжан Венвен, които останаха втори с 95 350. Трети са местните любимки - испанките Она Карбонел и Маргалида Креспи с 94 990.

За Романишина това е 4-ти златен медал от Световното първенство в Барселона и общо 15-и златен медал от големи първенства, а за Колесниченко - 5-и.

Германският отбор спечели световната отборна титла в плуването на 5 км в открити води. Водени от Томас Лурц германците завоюваха златните медали с време 52 минути, 54,9 секунди. Гърция, начело с двукратния световен шампион на 10 километра Спиридон Янотис, спечели сребърните медали с време 54:03,3 минути. С бронзовите медали се окичиха бразилците начело с новата световна шампионка на 10 километра Полиана Окимото. Тяхното време е 54:03,5 минути.

Досегашният световен шампион, отборът на САЩ се класира едва 6-и.

Дисциплината 5 километра отборно плуване в открити води се провежда за трети път - за първи път бе през 1998 година, но след това отпадна от програмата и бе възстановена преди две години в Шанхай.

В скоковете от кула 10 м при жените златото грабна 14-годишната китайка Си Яжие. Тя събра 392.15 точки. На второ място остана сънародничката й четирикратната олимпийска шампионка Чен Руолин. Чен стана шампионка в Барселона в понеделник на скок от 10 м отборно. Бронзът остана за украинката Юлия Прокопчук.