Хокеистите на Канада победиха представителния тим на Финландия с 4:2 (2:1, 1:0, 1:1) в среща от петия кръг на втората групова фаза на Световното първенство в Рига.

По този начин "кленовите листа" натрупаха актив от 8 точки и си подсигуриха челното място във временното класиране на група "Е". За успеха на канадците се разписаха Патрис Бержерон (5,58 мин), Брад Бойс (51,36) и на два пъти Джеф Картър - в 17-ата и 27-ата минута.

Сред олимпийските вицешампиони с по една шайба се отличиха Саку Койву в 19-ата минута и Петер Нумелин в 51-ата.

Макар да е временен лидер в класирането, отборът на Канада може да бъде изместен от първото място, ако заемащите третото място - чехите, се справят с представителите на Щатите във вторник. В такъв случай американците ще се срещнат с вечните си съперници Русия в битка на леда.

Отборът на Сборная се спаси от загуба след 3:3 с олипмийските шампиони от Швеция в група "F". След драматични обрати "тре кронур" водеха с 3:2, но все пак руснаците успяха да възстановят равенството с второто попадение на Алексей Михнов в 56-ата минута.

Два гола отбеляза и Микаел Самуелсон за шведите. В тази група първите две места са ясни - Русия и Швеция. За третото в директен спор излизат Беларус и Швейцария. Словакия също има шансове да се класира за четвъртфиналите при победа над аутсайдера Украйна.