Валенсия и Реал (Мадрид) завършиха 2:2 в изключително оспорван и скандален мач на "Местая".

Двубоят ще се запомни със скандално решение на главния съдия дълбоко в добавеното време. Той свири край на мача в момент, в който топката беше центрирана в полето на Валенсия, а там Белингам с глава я прати в мрежата, но... според рефера Хил Мансано - твърде късно.

Снимка 655870

Източник: Gettyimages

Иначе Валенсия успя да поведе с 2:0 през първата част, а с голове на Винисиус в края на първото полувреме и в 75-а минута, Реал се добра до равенството. Мачът ще се запомни и с ужасяващата контузия на Диакаби в 83-а минута, който си счупи крака след тежък сблъсък с Чуамени, а гледката не беше за хора със слаби сърца.

С равенството Реал остава на първо място в класирането с 66 точки, а Валенсия е на 9-то място 37 пункта.

Снимка 655868

Напрежението на стадион "Местая" започна още при загрявката, когато феновете на Валенсия започнаха да освиркват Винисиус. Любопитно е, че Реал (Мадрид) започна мача със стар резервен екип от миналата година, тъй като цветовете на всичките им екипи от тази година се бият с тези на Валенсия.

"Прилепите" ухапаха своя опонент на два пъти още през първото полувреме. В 27-ата минута Винисиус се беше върнал да помага на защитата, но сгреши и последва центриране в полето на Реал. Фран Перес опита удар от въздуха, но се получи като подаване към Уго Дуро, който само сложи главата си на пътя на топката и тя влетя в мрежата.

Снимка 655866

Три минути след това Валенсия нанесе втори удар. Този път грешникът се казваше Валверде. Уругваецът върна топката назад нескопосано, а Яремчук пресече подаването и с лекота преодоля Лунин за 2:0.

Снимка 655865

Дълбоко в добавеното време на първото полувреме Реал все пак върна едно попадение. Родриго центрира остро по земя в наказателното поле, а Винисиус беше изпуснат от защитата и намали пасива на своя отбор.

Десет минути след почивката Белингам получи прецизно подаване в наказателното поле, финтира защитник на "прилепите" и стреля, но Мамардашвили спаси брилянтно с крак.

Снимка 655869

Малко след това и Валенсия пропусна добра възможност. Домакините направиха добра комбинация на десния фланг и последва остро центриране в малкото наказателно поле, където Диего Лопес стреля, но Лунин се намеси и опази мрежата си от попадение.

Четвърт час преди края Реал възстанови равенството. Браим Диас центрира към Винисиус в наказателното поле, а бразилецът се разписа с глава. Последва бурна радост от Вини, който не спираше да провокира феновете на Валенсия, а с това разбира се си навлече и гнева им. Голът дълго време беше разглеждан във ВАР стаичката за засада, но в крайна сметка се установи, че такава няма и резултатът официално стана 2:2.

Снимка 655873

Пет минути преди края на терена се разигра кошмарна сцена. Чуамени се сблъска с Муктар Диакаби и падайки пречупи крака на гвинейския 27-годишен играч. Всички футболисти на терена бяха ужасени от гледката, а някои дори трудно сдържаха сълзите си от ужасяващата гледка. Диакаби беше изнесен на носилка под бурните аплодисменти на феновете на стадион "Местая".

Снимка 655874

В продължението на мача реферът отсъди дузпа за Валенсия за нарушение Уго Дуро, но беше посъветван от колегите си във ВАР да прегледа ситуацията. Повторенията показаха, че няма контакт и дузпата беше отменена.

В 99-а минута Реал имаше последната възможност в мача. Кралският клуб изпълни корнер, а топката беше избита от вратаря и отиде в Браим Диас на задната греда, който мигновенно центрира, но докато топката беше в летеж, съдията наду свирката за край на мача, а Джуд Белингам се разписа с глава буквално с последния сигнал от трите, които дават съдиите за край на мача.

Последваха бурни протести и сблъсъци по терена, но Хесус Хил Мансано беше безкомпромисен и категоричен, а самият Джуд Белингам получи червен картон след последния съдийски сигнал за протестите си.