Закъсалите Атлетик Билбао и Селта записаха важни победи в борбата за оцеляване в испанския футболен елит.

С два гола на Адурис баските се наложиха над гостуващия Хетафе с 2:0 в среща от 23-ия кръг на Примера дивисион. Адурис откри резултата след половин час игра, след като засече ниско центриране на Игор Габилондо от ляво.

20 минути по-късно той отново се разписа, след като изпревари двама защитници на съперника и прехвърли вратаря Роберто Абондансиери. Така Атлетик, който никога в историята си не е изпадал, събра 25 точки и заема спасителното 17-о място. Загубата за Хетафе беше едва втора в последните седем мача в лигата, а тимът е осми с 35 точки.

Попадението на Ферандо Баяно във втората минута се оказа безценно за Селта, който се наложи с 1:0 като гост на Осасуна. Баяно вкара с глава и донесе първи успех за отбора си в последните 12 мача в лигата.

Тимът от Виго, който е на 18-о място в зоната на изпадащите с 25 точки, удържа победата, въпреки че игра малко повече от едно полувреме с човек по-малко, след като халфът Фабиан Канобио получи червен картон в 41-ата минута.

Два гола на Луис Гарсия и попадение на резервата Едуардо Коща донесоха успеха на Еспаньол с 3:1 над гостуващия Майорка, за който се разписа Бошко Янкович. Така "синьо-белите" от Барселона се изкачиха на девето място с 32 точки.

Депортиво запази серията си без загуба от началото на 2007 година, макар че достигна само до 0:0 у дома срещу Леванте, който пък спечели 7 точки от последните си три мача.

Рекреативо засили Реал Сосиедад към втора дивизия, след като постигна успех с 1:0 у дома над баския тим. Бранителят Бето вкара единственото попадение в мача малко след почивката, а тимът от Сан Себастиан, който е предпоследен в класирането само с 14 точки, остана без победа като гост.

Реал Сосиедад, който не изпадал от 1967 година, няма успех в последните си шест мача и е на цели 11 точки от спасителната зона. Последният в класирането Химнастик поведе като гост на Сантандер гол на Тобиас Гран в 59-ата минута, но домакините разнищиха съперника си в последния половин час и достигнаха до убедителното 4:1 след точни изстрели на 1:1 Лионел Скалони, Гонсало Колса и Никола Жигич, а Анибал Самуел Мателан си вкара автогол.