Отборът на Реал Мадрид е новият шампион по футбол на Испания!

„Белия балет” си гарантира 32-ата шампионска титла на страната след успех с 3:0 като гост над Атлетик (Билбао) и по този начин прекъсна серията от три поредни трофея на вечния съперник Барселона.

Футболистите на Жозе Моуриньо събраха актив от 94 точки и два кръга преди края са недостижими на върха в класирането със седем пункта преднина пред вече бившия шампион на Испания.

Жозе Моуриньо донесе на „Кралския клуб” първа титла на страна от 2008-а година насам, когато за последно в Ла Лига трофея на „Сантяго Бернабеу” бе спечелен от Бернд Шустер.

Гонсало Игуаин, Месут Йозил и Кристиано Роналдо подпечатаха златните медали с по едно попадение на „Сан Мамес”, където гостите от Мадрид не оставиха никакви съмнения в огромната си класа и желание да се поздравят със заслужен триумф още тази вечер.

Празненствата в испанската столица спокойно могат да започнат, а феновете на „Белия балет” по целия свят най-после виждат любимия си отбор шампион с рекордната 32 титла след три дълги години хегемония на Барселона.

Още в началните минути Реал осъществи сериозен натиск, за да се стигне до 11-ата минута, когато Хавиер Мартинес игра с ръка в наказателното поле на Билбао. Зад топката застана голмайсторът на столичани Кристиано Роналдо, който се опита прекалено технично да преодолее Горка Ираисос с копване в средата на вратата, но стражът отрази.

В 16-ата минута обаче Гонсало Игуаин разстреля вратарят на домакините след пас на Роналдо, откривайки резултата в полза на Реал Мадрид – 0:1. Четири минути по-късно Месут Йозил удвои преднина на „Кралете” на 0:2, завършвайки с попадение ново подоване на Роналдо.

Домакините опитаха да се върнат в мача, но нямаха късмет пред гола и така двата тима се оттеглиха при този резултат на кратка почивка.

Веднага след нея Роналдо и компания бяха още по-амбицирани да станат шампиони още тази вечер и логично стигнаха и до трети гол. Негов автор стана самият португалец, който се разписа с глава от корнер в 50-ата минута, нанизвайки своя 44-и гол в Примера и общо 57-и от началото на сезона.

До края двубоя се доиграваше, а вдъхновеният тим на гостите пропусна още няколко отлични възможности да запише и по-категоричен успех. Хавиер Мартинес бе изгонен за втори жълт картон, а освиркваният през целия двубой Роналдо не сдържа нервите и след последния съдийски сигнал показа неприлични жестове към трибуните на "Сан Мамес".

Шампионската титла е подплатена и с невероятен голов рекорд - до момента, два кръга преди края, Реал Мадрид е отбелязал фамозните 115 гола, което е с цели осем повече от досегашното най-добро постижение.

Оставащите два двубоя срещу Гранада като гост на 5-и май и Майорка у дома 13-и май са без значение за футболистите на Жозе Моуриньо, които ще играят изцяло за своите привърженици като шампион на Испания за сезон 2011 - 2012.

АТЛЕТИК (БИЛБАО) - РЕАЛ МАДРИД - 0:3

0:1 - Игуаин (16')
0:2 - Йозил (20')
0:3 - Роналдо (50)