Отборът на Барселона спечели за 13-ти път Суперкупата на Испания. "Блаугранас" наложиха волята си над Севиля, побеждавайки с 2:1 в един екзотичен финал, игран в мароканския град Танжер и породил множество противоречиви коментари.

Селекцията на Ернество Валверде не стигна никак лесно до трофея, след като се наложи да прави пълен обрат. Каталунците се оказаха догонващи в резултата след ранно попадение на юношата на Реал (Мадрид) - Пабло Сарабия.

Байерн (Мюнхен) победи Айнтрахт с 5:0 и спечели Суперкупата на Германия

Баварската машина сгази Айнтрахт и спечели седма Суперкупа на Германия

Байерн унижи съперника си с 5:0, Левандовски блести с хеттрик

Барса намери сили да изравни още до почивката, когато в 42-ата минута Жерар Пике отбеляза след точна добавка. Кулминацията в този финал настъпи малко преди края, когато в миг на индивидуален порив Усман Дембеле реализира гол красавец от средна дистанция.

Севиля можеше да докара нещата до 2:2, но в последната минута на двубоя, резервата Висам Бей Йедер изпусна дузпа.

Официален дебют за Барселона направиха новите попълнения Клеман Ленгле, Артур и Артуро Видал.

Снимка 372995

Източник: FCB/Twitter

Двубоят започна по възможно най-изненадващия начин, след като Севиля откри резултата още с първата си атака.

Луис Муриел сътвори каскада от финтове между Пике и Ленгле, след което продължи за непокрития вдясно Пабло Сарабия. За юношата на Реал (Мадрид) пък остана най-приятното да разпечата Тер Щеген с диагонален удар. Първоначално зачитането на попадението леко се забави, но след използването на системата ВАР, Севиля официално поведе с 0:1.

Оттук насетне Барса активно започна да търси изравняването. В 15-ата минута "блаугранас" опитаха заучено положение след корнер и Меси стреля от малък ъгъл, но вратарят Томаш Вацлик бдеше и се намеси добре, за да опази вратата си.

Три минути по-късно Жорди Алба опита силен удар, но отново Вацлик бе последна преграда пред гола с блестящо спасяване.

Снимка 372993

Последваха пропуски на Суарес, Ленгле и Дембеле, за да се стигне до 42-ата минута, в която Жерар Пике направи 1:1. Лео Меси стреля от фаул, топката на два пъти се отби в страничната греда, за да бъде в крайна сметка вкарана в мрежата на севилци от дебнещия на добра позиция Жерар Пике.

Втората част започна в по-спокойно темпо и първата по-интересна ситуация дойде едва в 60-ата минута, когато Меси стреля от фаул, но Вацлик спаси. Веднага след това обаче и Севиля имаше страхотен шанс за гол. След центриране от корнер Франко Васкес стреля с глава и топката се отби от напречната греда.

Последва нова порция от опасни положения за двата тима, като за отразяване е наистина прекрасната изява на чеха Вацлик в 78-ата минута, когато чехът от отрази удар на Жорди Алба от изключителна близост.

60 секунди по-късно настъпи и кулминацията в този финал. В миг на индивидуален порив, Усман Дембле напредна, след което отправи удар от около 20 метра, който се заби неспасяемо под гредата на безпомощния севилски вратар.

Снимка 372992

В 89-ата минута Севиля получи дузпа за доста глупаво нарушение на Тер Щеген срещу Алейш Видал в наказателното поле. Немският вратар обаче се реваншира по блестящ начин, спасявайки удара от бялата точка на Висам Бен Йедер. Така Барселона завоюва своята 13-та Суперкупа на Испания.

БАРСЕЛОНА - СЕВИЛЯ 2:1

0:1 Сарабия (9"), 1:1 Пике (42"), 2:1 Дембеле (79")

СТАДИОН: "Стад Ибн Батуа", гр. Танжер (Мароко)

БАРСЕЛОНА: Тер Щеген, Алба, Артур, Бускетс, Дембеле, Ленгле, Меси, Пике, Рафиня, Семедо, Суарес (резерви: Силесен, Коутиньо, Ел Хадади, Миранда, Ракитич, Юмтити, Видал)

СЕВИЛЯ: Вацлик, Банега, Ескудеро, Гомес, Кяер, Меркадо, Меса, Муриел, Навас, Сарабия, Васкес (резерви: Сориано, Амаду, Бен Йедер, Карисо, Нолито, Видал, Силва)