Отборът на Барселона спази традицията в Ла Лига и победи за 13-и пореден път у дома гостуващия Атлетик (Билбао). Селекцията на Лучо Енрике отговори на своите критици с класическо 3:0 срещу коравите баски. Триумфът дойде дори и без присъствието на уругвайския стрелец Луис Суарес, който получи почивка и изгледа целия двубой от резервната скамейка.

Тон за изразителният успех даде новото попълнение Пако Алкасер, който в 17-ата минута се разписа след асистенция на Неймар. Малко преди почивката геният Лео Меси напомни за себе си, след като от нестандартна позиция се разписа директно от фаул. Точка на спора сложи нароченият за гонене Алейш Видал, който в 66-ата минута изпъкна с красива солова акция.

Барселона - Атлетик Билбао 3:0 (Развой на срещата по минути)

"Блаугранас" се поздравиха с ценни три точки

Класиката приближи Барса само на точка от големия враг Реал (Мадрид). Селекцията на Зинедин Зидан обаче е с цели два мача по-малко.

Началните акорди на този двубой предложиха много емоции за зрителите на "Ноу Камп". Само 120 секунди след първия съдийски сигнал, Пако Алкасер напредна по крилото, след което подаде към намиращия се в полето на Билбао - Неймар. Топката нямаше как да стигне до бразилския магьосник, но Аймерик Лапорт се подхлъзна и не съумя да предотврати подаването. Въпреки шанса, звездата на домакините се засуети и в крайна сметка отправи разочароващ изстрел.

Снимка 277049

Сериозната изненада бе на път да се случи буквално в следващата атака. Отбраната на Барса проспа един пас към Раул Гарсия, който навлезе в наказателното поле на "блаугранас", справи се със съпротивата на Гомеш и отправи изстрел в близкия ъгъл. Тер Щеген докосна леко коженото кълбо колкото то да се отбие в страничната греда. Гостите опитаха да направят добавка, но защитата на домакините изчисти надалеч.

Минутата беше едва 11-та, а Атлетик (Билбао) пропиля още една отлична възможност за гол. Лекуе проби по фланга, след което последва акуратно негово центриране към оставения непокрит Иняки Уилямс. Нападателят на гостите отправи страхотен изстрел с глава, който профуча на сантиметри от страничния стълб на Тер Щеген.

Снимка 277046

По-уверената игра на шампионите все пак даде резултат и те поведоха след 17 минути футбол. Неймар овладя едно подаване по крилото, след което елегантно финтира Де Маркос. Последва остър пас към дебнещия в наказателното поле Пако Алкасер, за който не беше никаква трудност да промуши топката под плонжа на Ирайсоз.

Магията на Лео Меси доведе до мигове на върховен естетически екстаз в 39-ата минута. От наглед невъзможен ъгъл, аржентинският маестро изпълни по фантастичен начин един пряк свободен удар. Всичко това изненада фатално Ирайсоз, който реагира повече от левашки и така спомогна за удвояването на каталунската преднина.

Снимка 277057

До почивката класиката можеше да бъде факт, но поредният изключителен пробив на Неймар завърши с изстрел близо до гредата.

Подновяването на играта можеше да донесе нова порция радост за пълните трибуни на "Камп Ноу". Арда Туран центрира към добрия си приятел Рафиня на далечната греда. Бразилският национал обаче нямаше късмет и прати топката във външната страна на мрежата.

Последваха силни минути на тандема Лео Меси и Неймар, като двамата се редуваха в това да изпускат изгодни положения пред вратата на Ирайсоз.

Снимка 277054

Така очакваният трети гол бе реалност в 66-ата минута, изненадата обаче дойде от неговия голмайстор. В този миг от срещата, Алейш Видал бе заел функцията на нападател и получи извеждащо подаване от съотборник. Последва изключителна солова акция на защитника, който преодоля двама играчи на Атлетик, а след това прати топката неспасяемо в обратния ъгъл на "лъвовете". Индивидуалното му изпълнение можеше да бъде провалено от Неймар, който имаше желание да изрита топката от краката на голмайстора, за да "вземе славата" за себе си. В крайна сметка двете звезди се разбраха за части от секундата, а това спомогна и за класиката в сърцето на Каталуния.

Снимка 277055

До края нови попадения не паднаха и така Барса се поздрави със своя 13-и успех от началото на кампанията.