Барселона има точно 20 победи над Реал в Мадрид в мачове за първенство. Те са постигнати в 87 срещи. Равенствата са 15, а успехите за домакините - 52. Интересното е, че през XXI век "блаугранас" могат да се похвалят с повече победи от Реал на стадион "Сантяго Бернабеу" в Ла Лига - 8 срещу 7 за "белите", ремитата са 3. Именно през този век Барселона записва 2 от 3-те си най-разгромни победи там - 6:2 и 4:0.

ТОПСПОРТ предлага Топ 5 на най-паметните мачове на каталунците срещу Реал в Мадрид (за първенство):

17.02.1974-а година: 5:0

Дълги години Барса е в сянката на Реал и титлата е мираж. Но футболист на каталунския гранд става легендарният холандец Йохан Кройф. И нещата се променят. Барселона громи съперника си с 5:0 в Мадрид. Кройф вкарва един гол, Асенси се отчита с два. Останалите са дело на Хуан Карлос и Сотил. Мач за историята, който феновете на "лос кулес" не искат и не могат да забравят.

02.05.2009-а година: 6:2

2009-а година е най-успешната в историята на Барселона. Отборът, воден от Хосеп Гуардиола, печели шест купи от шест възможни. Това става именно на днешния ден, 19-и декември, когато е извоюван и последният трофей - този от Световното клубно първенство. В същата година Барса прави на пух и прах Реал на "Бернабеу". Гонсало Игуаин дава преднина на Реал в 14-ата минута, но голове на Тиери Анри, Карлес Пуйол и Лионел Меси обръщат нещата в полза на гостите. Серхио Рамос намалява на 2:3 в 56-ата минута и надеждите на "белите" фенове за обрат се връщат. Нови голове на Анри и Меси, както и попадение на Жерар Пике, не само че не допускат дори частичен обрат за Реал, а оформят разгрома на каталунците - 6:2!

21.11.2015-а година: 4:0

Друг мач, който помним много добре. Барселона е без лидера си Лионел Меси, който се възстановява от контузия. Отборът на Луис Енрике се справя блестящо и без него. Инициативата поемат другите две звезди в атака - Луис Суарес и Неймар. Уругваецът бележи два пъти, а бразилецът - веднъж. Красив гол на Андрес Иниеста е "черешката на тортата". Меси влиза на терена при 4:0, за да се поразходи и да покаже няколко финта срещу защитниците на Реал. А треньорът им Рафа Бенитес си води записки в любимия тефтер...

02.09.1984-а година: 3:0

Барселона повежда с 1:0 в 46-ата минута след автогол на Анхел. Каталунците стигат до класическия успех с две попадения в последните минути. Първо Арчибалд е точен в 86-ата, а Калдере прави 3:0 в 89-ата.

19.11.2005-а година: 3:0

Вечерта, когато феновете на стадион "Сантяго Бернабеу" аплодират Роналдиньо. Бразилецът от Барселона е над всички. Минава покрай защитниците на Реал като на слалом. Вкарва два гола, много красиви, на скорост, дриблирайки умело. Неоцененият в Мадрид Самуел Ето'о е другият реализатор за "блаугранас".

Първият мач за първенство между Реал и Барселона в Мадрид е спечелен от каталунците с 1:0 - 09.05.1929-а година. Те чакат чак до 1941-а година, за да триумфират отново в дома на големия си съперник - 2:1. През 40-те години на XX век имат още два успеха - 1:0 и отново 2:1. Следващите победи за Барса в столицата на Испания са с 3:1 през 1965-а година и с 0:1 през 1970. За да дойде въпросното 5:0 през 1974-а.

До края на XX век успехите на "блаугранас" са както следва: Два пъти по 2:0 през 1976-а и 1982-а година, 3:0 през 1984-а (за нея вече стана дума), 1:0 пред 1994-а с гол на Амор в 77-ата минута, 3:2 през 1997-а година. Тогава Раул и Шукер са точни за Реал, Ривалдо, Луис Енрике и Джеовани за Барса.

През новия век, освен 3:0, 6:2 и 4:0, каталунците стигат до още 5 победи над Реал като гости - 2:1 през 2004-а година, 2:0 през 2010-а, 3:1 през 2011-а, 4:3 през 2014-а и последната за момента - 3:2 през април, тази година.