Барселона постигна първа победа за 2009-а година след като в първи мач от 17-ия кръг на Примера дивисион надви като домакин тима на Майорка с 3:1. Успехът обаче съвсем не дойде лесно, защото каталунците изоставаха в резултата още в 15-ата минута след попадение на Адурис за Майорка. В 31-ата обаче Анри възстанови равенството след корнер и разбъркване пред Лукс. Малко преди това Гудйонсен пропусна да стори това, след като негов изстрел срещна гредата.

Без Меси в състава си Барса пропусна още няколко шанса до почивката. След антракта Ето'о бе близо до гол, а появилият се в 67-ата минута след двумесечно отсъствие Иниеста се нуждаеше само от десетина минути, за да порази целта.

Голът обаче бе изключително спорен, като повторенията показаха засада на голмайстора при паса на Гудйонсен към него. "Блаугранас" продължи да напада и в продължението на срещата Яя Туре се разписа за крайното 3:1. С победата Барселона събра 44 точки и е на цели 13 пред втория Севиля.