Барселона се класира за полуфинал в турнира за Купата на Испания след измъчена победа с 3:2 над градския си съперник Еспаньол на стадион "Камп Ноу" в каталунската столица. В първия мач двата тима бяха завършили наравно 0:0 и така всичко трябваше да се решава в реванша.

Барса поведе с 3:0 до 56-ата минута, но след това позволи отпускане в своите редици. "Папагалчетата" се възползваха от това и успяха да върнат две попадения в рамките на 10 минути чрез Короминас и Кайехон. Така те бяха само на гол от сензационно изхвърляне на абсолютния водач в Примера през този сезон.

Хосеп Гуардиола остави на резервната скамейка Тиери Анри и Самуел Ето'о, за да им даде почивка за предстоящото гостуване на Сантандер през уикенда в мач от първенството.

Противно на предварителните очаквания първото сериозно положение в срещата бе създадено от гостите, но Сориано не се възползва от открилия се шанс.

Така се стигна до 35-ата минута, когато Барса поведе в резултата. Силвиньо стреля към вратата на Еспаньол, Кристиан Алварес изтърва топката и за Боян Къркич не бе никак трудно да даде преднина на своя отбор.

Второто полувреме започна със силен натиск на домакините, който даде мигновени резултати. Боян отбеляза своето второ попадение в 47-ата минута, след като се възползва от пас на Шави Ернандес. Младият стрелец на "лос кулес" прехвърли излезлия напрвед Алварес за своя седми гол във всички турнити от началото на сезона.

Положението за "канарчетата" стана отчайващо, когато само десет минути след втория гол на Къркич Жерар Пике засече с глава центриране на Даниел Алвеш от дясното крило и направи резултата класически.

Но докато Барса се любуваше на преднината си Еспаньол върна едното попадение почти незабавно. Фернандо Короминас опита изстрел от границата на наказателното поле, който рикушира в капитана на "синьо-червените" Карлес Пуйол и влетя в мрежата на Пинто.

Неубедителните изяви на бившия страж на Селта продължиха и в 69-ата минута резервата Хосе Мария Кайехон успя да промуши топката във врата на Барса с удар от 25 метра, въпреки отчаяния опит на Пинто да се намеси.

Така се стигна до ситуация, в която Еспаньол се нуждаеше само от едно попадение, за да изхвърли Барселона от турнира. Момчетата на Маурисио Почетино обаче не успяха да превземат вратата на домакините отново и това сложи край на тяхното участие в състезанието.

В продължението на двубоя капитанът на "папагалчетата" Даниел Харке получи втори жълт картон и напусна играта преждевременно.

Възпитаниците на Хосеп Гуардиола се класираха за трета поредна година за полуфиналите. Там рекордьорите по спечелени трофеи в турнира ще се изправят срещу Майорка.

Барселона- Еспаньол- 3:2
1:0 - Боян Къркич (35)
2:0 - Боян Къркич (48)
3:0 - Пике (56)
3:1 - Торехон (58)
3:2 - Кайехон (69)

Барселона (4-3-3): Пинто; Дани Алвеш, Пуйол (61 - Касерес), Пике, Силвиньо; Серхио Бускетс, Шави Ернандес, Гудьонсен; Меси, Боян Къркич (74 - Ето'о), Хлеб (71 - Иниеста);

Еспаньол(4-5-1): Кристиан Алварес; Финан (51 - Хави Маркес), Лакрус, Торехон, Чика; Руфете (66 - Кайехон), Анхел, Серхио Санчес (90 - Дидак), Лоло, Коро; Жонатан Сориано;