Александър Донски и Александър Лазаров се класираха за 1/4-финалите на турнира на турнира от сериите АТП 250 Sofia Open с награден фонд 597900 евро.

Участващите с "уайлд кард" Донски и Лазаров победиха Фабрис Мартен (Франция) и Айсам-Ул-Хак Куреши (Пакистан) с 4:6, 6:3, 10-8 на централния корт в зала "Арена Армеец".

Българите взеха лесно първия гейм и имаха страхотна възможност за пробив във втория, но от печеливша позиция Донски прати смаш в мрежата. Веднага след това Мартен и Куреши реализираха брейк, за да поведат с 2:1, след което запазиха преднината си до края на сета.

Донски и Лазаров взеха аванс от 5:2 гейма във втората част и стигнаха до изравняване на резултата, след като в деветия гейм отразиха два брейкбола.

В решаващия шампионски тайбрек до 10 точки българите дръпнаха с 5:2, но противниците бързо изравниха още за 5:5. Донски и Лазаров успяха да направят нов минипробив за 9:8, след което Донски спечели подаването си, а с това има мача.

42-годишният пакистанец Куреши беше звездата в двойката на съперника и в доста ситуации показа сериозната си класа. Той има 18 титли на двойки в кариерата си, две от които от сериите "Мастърс", както и финал при мъжките дуети на Откритото първенство на САЩ.

"Благодаря ви за подкрепата. Енергията, която ни дадохте, ни помогна много за за тази важна победа", обърна се в интервюто си на корта към публиката Донски. "Играем на високо ниво и можем да се справим с всеки. Позитивни сме и мислим, че имаме реален шанс да вземем турнира", добави той.

"Започнах по-зле, Алекс (Донски) играеше по-добре в началото, но след това и аз успях да вдигна нивото. Направихме няколко мача преди турнира. Разбираме се добре. Мисля, че имаме доста добри шансове да продължим по-напред", коментира Лазаров.

На четвъртфиналите двамата ще срещнат поставените под номер 1 италианци Симоне Болели и Фабио Фонини.

Григор Димитров с жест към подавачите на топки и доброволците на Sofia Open 2022