Съвсем според очакванията отборите на САЩ и Канада стигнаха без особени проблеми до финала на женския хокеен турнир на Олимпийските игри в Сочи.

Във втория полуфинал "кленовите листа" се справиха лесно с Швейцария и победиха с 3:1. Всичко бе решено в първата третина, в която канадките поведоха с 3:0 след две попадения на Натали Спунър и едно на Мелоди Дауст. Джесика Луц вкара почетния гол за швейцарките във втората третина.

По-рано през деня САЩ разгроми Швеция с 6:1. Американките успяха да вземат реванш за загубата с 2:3 на същия стадий на Игрите в Торино през 2006-та.

Интригата в мача завърши още  в 12-ата минута на мача, в която резултатът вече беше стигнал 3:0 за САЩ.

Състезателките на треньорката Кейти Стоун разнасяха съперничките си както си поискат. Те отправиха цели 70 удара в очертанията на шведската врата, а при 5:0 наставникът на скандинавките замени титулярката на този пост Валентина Валнер с Ким Мартин Хасон, не толкова защото не беше доволен от първата, а повече за да запази достойнството й. Именно голкипърките на шведките бяха причината резултатът да не е плачевен в полза на фаворитките. Хасон съумя да запази вратата си от още шайби почти до края на двубоя, като дори спаси и наказателен удар, изпълнен от Жослин Ламорьо при резултат 5:1, но после допусна да й вкарат и на нея за крайното 6:1 за северноамериканките.

Финалът е в четвъртък от 21 часа българско време, а преди това в 16 часа е мачът за третото място между Швейцария и ШВеция.