Най-добрият български тенисист Григор Димитров излиза за поредното си изпитание на "Ролан Гарос". В мач от осминафиналите на емблематичната надпревара, първата ни ракета ще премери сили с един от фаворитите за отличието Александър Зверев. Двубоят между Гришо и олимпийския шампион ще се играе на централния корт "Филип Шатрие" във вечерната сесия.

Той е последен в програмата, което означава, че ще започне не преди 21:15 часа.

За последно Димитров и Зверев се срещнаха през ноември 2021 година в Париж, а германецът спечели с 2:1 сета. Преди това той записа още две победи над Димитров през 2016 година. За последно Гришо победи в Базел през 2014 година.

Григор се намира в изключителна форма, като не изгуби сет до осминафиналите. Хасковлията постигна категорични успехи, с по 3:0 над Тимофей Скатов, Емили Руусувуори и Даниел Алтмайер. Победа над Зверев може да се превърне в историческа за Гришо, тъй като по този начин той ще достигне за първи път в четвъртфинал, а участията му на "Ролан Гарос" са цели 12!

Зверев определено не се намира в най-добрата си форма, след като записа разочароващи представяния на сериозни турнири като Индиан Уелс, АТП в Монте Карло, Мадрид и Рим, отпадайки навсякъде на фаза осминафинал. До мача с Димитров Зверев загуби един сет на "Ролан Гарос", при тежката му битка с Франсис Тиафо от третия кръг. Преди това той се справи сравнително леко със словака Молчан и Харис от Южна Африка.

ГРИГОР ДИМИТРОВ - АЛЕКСАНДЪР ЗВЕРЕВ 0-2 (1-6, 4-6)

Първи сет:

Григор Димитров изпълни първия сервис, който започна с две поредни двойни грешки, заради ракетата ни допусна пробив. Зверев също направи двойна грешка, но съумя да постигне пробив и да поведе с 2:0.

Българинът продължи с неубедителните си отигравания и в третия гейм, давайки шанс за нов пробив, от който съперникът му се възползва и поведе с 3-0. Зверев не спира с доброто си представяне до момента, тъй като взе подаването си и поведе с 4-0 в резултата. Димитров взе първия си гейм чак при третото си подаване и по този начин намали пасива си.

Снимка 621099

Зверев успя да спечели сервис гейма си, въпреки че изпита затруденiя, ала накрая на сета проби за трети път Григор, за да затвърди сета с 6-1.

Втори сет:

Александър Зверев не спря с устрема си от първия сет и взе подаването си безпроблемно, докато при Григор Димитров се забеляза нервност при отиграванията. Най-добрата ни тенис ракета обаче изравни до 1-1.

Третият гейм на втория сет беше оспорван, като Гришо имаше възможност да пробие, но германецът остана стабилен и поведе. Димитров от своя страна не се сломи Гришо и при подаването си  успя бързо да изравни 2-2.

Гришо оползотвори добрата си игра, пробивайки в петия гейм на втория сет и така поведе в резултата. Непосредстве след това подпечата аванса си, за да вземе подаването си за 4-2.

Гришо пък за малко да пробие, но противникът му се справи. За съжаление, Зверев му направи пробив и така възстанови паритета до 4-4.

Снимка 621101

Григор Димитров отново показа неувереност, а подемът на германеца се оказа решаващ в случая и обезателно поведе с 4-5. В десетия гейм на втория сет Зверев поведе с 40:0, но Гришо се стабилизира и изравни до 40-40. Силите му не стигнаха за повече и Зверев спечели гейма, както и сета, завършил при резултат 6:4.

Трети сет:

Германският тенисист стартира възходящо третият сет. Той взе подаването си, след което нямаше трудности пробие  имитров и да поведе с 2:0. Третият гейм стана оспорван, но Гришо се провали в опита си да пробие и вече разликата в резултата е голяма в полза на Зверев. Въпреки несигурните си действия, Гришо взе следващия си сервис гейм и запази шансове да спечели сета.

Снимка 621103

Последва импулс в представянето на Димитров, когато след една двойна грешка на Зверев, Григор възнагради усилията си с пробив. Силните изпълнения продължиха и така той взе подаването си за 3-3. В следващият сервис гейм на Зверев, германецът бе на ниво и взе подаването си, повеждайки с 4-3.

Тласъкът на Зверев повлия психически на Григор Димитров и хасковлията позволи пробив, като Зверев може да сервира за спечелването на двубоя.