Яник Синер победи Григор Димитров в четвъртфинален мач от "Ролан Гарос" с 6:2, 6:4, 7:6(3). Българинът изигра лош първи сет, след което стабилизира играта си, но не успя да се справи със силния си опонент.

Григор Димитров - Яник Синер 2:6, 4:6, 6:7(3) (Развой на срещата гейм по гейм)

Исторически мач за българина

Мачът не започна никак добре за нашата първа ракета. Синер проби за 2:1, което очевидно му вдъхна кураж, а сякаш Григор не можеше да намери точните си удари, за да противодейства на световния №2, който реализира и нов пробив за 4:1. Очевидното се случи и италианския тенисист спечели първата част след 6:2.

Снимка 668012

Изключителното силната игра на Синер се пренесе и във втората част и той проби набързо за 1:0, а след това и лесно затвърди. Григор пък грешеше твърде много, а и бекхендът на най-добрия ни тенисист не беше на нужното ниво. Третият гейм отново бе труден за нашето момче, след като италианецът поведе 0:30, но Гришо се справи отлично и успя да го спечели за 2:1. Точно в този момент Григор сякаш реши да промени стратегията и да се опита да направи нещо различно в играта си, за да се опита да постави под напрежение италианския тенисист. Това донякъде сработи и Григор започна да печели сервис геймовете си, а и да се опитва да притиска Синер в неговите геймове. В седмия гейм се стигна до точка за пробив за Синер, с която той можеше да поведе с 5:2, но Григор съумя да се справи и вместо това направи резултата 4:3. След това всеки печелеше геймовете си и до пробив за Григор, за наше съжаление, не се стигна, което означаваше, че италианския тенисист спечели и този сет след 6:4.

Снимка 668004

В първия гейм на третата част отново Синер достигна до точка за пробив, но българинът я отрази и поведе. В следващия гейм се случи онова, което беше немислимо в първата част - Григор достигна до първата си възможност за пробив, която, за съжаление, не успя да реализира.

След това двамата печелиха геймовете си и изглеждаше, че Григор играе много добре в третия сет, като не позволяваше на Синер да печели лесно точките. Въпреки това световният №2 реализира пробив в най-неподходящия момент и поведе с 5:4.

И точно когато Синер сервираше за победата той се пропука и нашето момче върна пробива в последния възможен момент, за да изравни за 5:5, а след това спечели за 5:6 с много спокойна и търпелива игра.

Снимка 668022

Италианският тенисист вкара срещата в тайбрек, в който той беше по-добрият и го спечели след 7:3 точки.

От следващия понеделник, 10 юни, когато ранглистата ще бъде обновена Яник Синер ще е новият световен №1, тъй като по време на мача на Гришо стана ясно, че Джокович се е оттеглил от надпреврата заради скъсан медиален менискус на дясното коляно.

Припомняме, че той трябваше да защитава титлата си тук, а оттеглянето ознчава загуба на точки, които ще го сринат до №2 в света.

Официално: Контузия изхвърли Джокович от "Ролан Гарос"