Признайте си - дори без Сидни Кросби и Александър Овечкин, пак ще гледате турнира по хокей на лед Олимпиадата. Просто защото това ще е най-голямото зрелище в Пьончан - нищо друго няма да замени зрелищните изпълненията между мантинелите. Още повече, че на пързалката все пак ще има големи имена. Да, блясъкът няма да е същият, както на последните 5 олимпиади, но това дава шанс под прожекторите да влязат нови герои.
Турнирът в ПьонгЧанг затваря 20-годишен цикъл - през 1998 година в Нагано, Япония за първи път играха най-добрите майстори от НХЛ. Сега, отново в Азия, игрите ще останат малко постни, след като Олимпийския комитет не успя да постигне договорка с Лигата на САЩ и Канада кой да плати застраховките за звездите. Така сезонът в НХЛ продължава, а зрителите ще могат да гледат изпълненията на... най-добрите от европейската Континенталната хокейна лига, в която играят не малко канадци и американци. Така, че велики и добре познати играчи няма да липсват. Просто ще са по-малко от друг път. Настоящият шампион Канада включи в състава си състезатели, които сумарно имат повече от 5000 мача в НХЛ. Въпреки това всеки един от 25-те хокеисти ще дебютира с Кленовия лист на гърдите на олимпиада. Сред тях се откроява Дерек Роа, който в момента се подвизава в Швеция.
Най-старият играч на турнира ще бъде легендата на Детройт Павел Дацюк. Руснакът, който ще е капитан на тима си, ще е на 39 години и 209, когато екшънът започне на 14 февруари. САЩ ще разчита на Брайън Джионта, който блестеше на олимпийския лед през... 2006-а. Бързакът е печелил купа Стенли с Ню Джърси Девилс, а след това бе капитан на Монреал Канейдиънс и Бъфало Сейбърс, ще бъде на 39 години и 27 дни на старта. От другата страна на монетата ще е шведът Расмус Далин - защитникът е роден на 13 април 2000-ата, все още няма 18. През лятото той ще се пусне в драфта на НХЛ.
В турнира в Пьончан ще участват 12 тима. Те ще бъдат разделени в три групи по четири. Победителите от всяка от тях, както и вторият най-добър директно се класират за четвъртфиналите. Останалите 4 участници в тях ще се определят от плейофи на директна елиминация.
Жребият отреди във всяка от групите да има по двама от обичайните претенденти за златото. Куриозното е, че дори и да спечели, Русия пак няма да може да запише титла срещу името си като самостоятелна държава, защото тимът ще играе под олимпийски флаг и ще носи името ОАР - Олимпийски атлети на Русия...
ГРУПА А
Чехия, Швейцария и домакинът Южна Корея ще се пробват да направят живота труден на Канада. Кленовите листа спечелиха предишните две олимпиади, но сега не всяват толкова голям страх у съперниците. От играчите си в НХЛ те могат да съберат и пет равностойни тима, които да се борят за титлата, но сега? В отбора за Пьончан попадна дори Войтек Волски, който е роден в... Полша. И все пак, когато говорим за канадци и хокей, винаги трябва да ги нареждаме сред фаворитите.
Чехите разчитат на играчи от местното първенство и доста руски тимове. Сред тях се отличава нападателят Мартин Ерат, който направи солидна кариера в НХЛ, а след като се върна в родината си стана шампион с Комета Бърно.
Швейцария има нелош тим и може да се промъкне до четвъртфиналите. А домакините от Южна Корея ще играят с... 6 натурализирани канадци и един американец в състава.
ГРУПА В
Тук ще има студена война, защото един срещу друг ще са Русия... всъщност ОАР - обединени атлети на Русия, срещу САЩ. В миманса ще останат Словакия и Словения, които още не стъпили на леда трябва да се стягат за плейофите.
При руснаците редом до легендата на Детройт Павел Дацюк ще е друго, не по-малко популярно име в хокея - Иля Ковалчук. В защитата основната тежест ще падне върху дългогодишният състезател на Монреал Канейдънс Андрей Марков. Затова вече знаете защо и ОАР е фаворит за титлата. Още повече, че в състава има представители само на три тима - от страшилищата в КХЛ - СКА Санкт Петербург, ЦСКА Москва и Металург Магнитогорск. Това означава, че съставът ще е изключително сработен, защото на леда ще влизат цели петици, които играят рамо до рамо през целия сезон.
Американците, освен на Брайън Джионта, ще се опрат и на гардовете Боби Сангуинети, Мат Гилрой и Раян Гъндерсън. В нападение на капитана ще помагат Браъйн О"Нийл и Боби Бътлър.
Последният кръг ще е епичен - ОАР и САЩ ще се сблъскат един срещу друг, и ако всичко преди това се развива по план за тях, в директен мач те ще определят кой ще е първи и кой ще трябва да мине през ситото на плейофите, за да достигне до четвртфинала.
ГРУПА С
На тази олимпиада няма да се мине без скандинавския сблъсък Швеция - Финладия. При тях са още Германия и Норвегия. По принцип Суоми често боледува от "синдрома на по-малкия" срещу Трите корони (загуби финала през 2006-а), но въпреки това никога не е за подценяване. В състава веднага изпъква името на защитника Сами Леписто. Около него няма големи звезди, но дали след бронзовите медали през 2010 и 2014 не е дошло време за нещо по-добро за финландците? Това ще стане ако Кари Ромо заключи вратата.
През 2014-а Швеция загуби финала срещу Канада, сега апетитът ѝ също е голям. Тимът разполага с отлични вратари - Йонас Енрот и Виктор Фаст, а напред ще е капитанът Джоел Лундквист.
le joker
на 09.02.2018 в 18:20:04 #11.Русия 2.Финландия 3.Швеция 4.Канада