Игрите създават звезди, които пленяват света в продължение на няколко седмици. Някои от тях са най-господстващите мъже и жени в техния спорт, други са аутсайдери, които изненадват света с победа, а трети са просто обикновени участници, чийто дух завладява феновете. Ето и списък на звездите от цял свят, за които трябва да внимавате на Игрите в ПьонгЧанг.

МИКАЕЛА ШИФРИН

(АЛПИЙСКИ СКИ)

Младата американка е най-добрият алпийски скиор в света и е възможно да се превърне в най-голямата звезда на Игрите. 22-годишната Шифрин има 10 победи и 15 подиума през сезона за Световната купа, а в Сочи стана най-младата олимпийска шампионка в историята на слалома (18 години и 345 дни). Именно това е и любимата й дисциплина, макар да се състезава и във всички други. Микаела може да стане първата американка в алпийските ски, която да спечели три медала в една олимпиада.

Снимка 331107

ЛИНДЗИ ВОН

33-годишната американка вече е носител на златен медал от Игрите във Ванкувър през 2010-а в спускането, където спечели и сребро в супергигантския слалом. Вон е под пара, докато се отправя към Пьончан и намери най-добрата си форма в точния момент. Тя пропусна Олимпиадата в Сочи заради контузия, така че ще се опита да се завърне на подиума като една от най-възрастните скиорки на Игрите. 20-те кристални глобуса (б.р. - рекорд в историята на алпийските ски) говорят достатъчно за нейната класа.

Линдзи Вон все по-близо до пореден рекорд

Трета поредна победа за американката

МАРСЕЛ ХИРШЕР

28-годишният австриец има 6 златни медала от Световни първенства, но на двете си олимпиади дотук се отчете само с едно сребро. Марсел ще се опита да промени това в Пьончан, където е очакваният фаворит да спечели състезанията по слалом и гигантски слалом. Със 120 подиума от 218 старта и 6 поредни спечелени Големи кристални глобуса от Световната купа, той е най-голямата надежда на Австрия в алпийските ски.

МАРТЕН ФУРКАД

(БИАТЛОН)

Малко атлети ще се отправят към Пьончан с толкова големи очаквания както 29-годишния французин. Световният №1 си е поставил за цел поне един златен медал, но след невероятната му доминация в мъжкия биатлон през последните няколко години, той има огромен шанс да си тръгне с отличие от всяка една от шестте дисциплини. Фуркад спечели 6 пъти поред Големия кристален глобус в Световната купа, а на сметката си на олимпиади има 2 златни и 2 сребърни медала. Не се изненадвайте, ако броят на отличията му набъбне до двуцифрено число.

ЛАУРА ДАЛМАЙЕР

(БИАТЛОН)

24-годишната кралица на биатлона няма олимпийски медал на името си, но има силен шанс да спечели поне няколко в Южна Корея. Възходът на Далмайер през 2017 г. е впечатляващ, а през нея тя стана първата жена, която спечели 5 златни медала на Световното първенство по биатлон. През миналата година взе спринта и преследването в Пьончан за Световната купа, като не допусна нито една грешка. Едва на 24, тя вече има 13 медала от световни първенства, 7 от които са златни. Време е и за олимпийска слава.

Снимка 278826

Източник: EPA/БГНЕС

МАРИТ БЬОРГЕН

(СКИ БЯГАНЕ)

Норвежката е неоспоримата звезда на женското ски бягане. Въпреки че вече е на 37 години, техничното й поведение остава незасегнато. След пауза за раждането на първия й син тя се завърна в Световната купа през 2016/17 и сега е настроена да добави още медали към богатата си колекция в последната й олимпиада. Бьорген е първата жена, която има 10 отличия от Игрите, включително 6 златни. Над нея е единствено 44-годишният й сънародник Бьорндален, когото за жалост няма да видим в Пьончан.

КАМИЛ ЩОХ

(СКИ СКОКОВЕ)

Най-голямата надежда на Дружина полска за златен медал, при това не един. 30-годишният Щох спечели и двете индивидуални състезания на Игрите в Сочи преди 4 години, а той намери може би най-добрата си форма преди Пьончан. Полякът е водач в Световната купа по ски скокове, а през януари безапелационно спечели Четирите шанци, след като победи във всяко едно от четирите състезания - постижение, което е правил единствено германецът Свен Ханавалд.

Владимир Зографски впечатли с първия си скок в ПьонгЧанг!

Зографски впечатли с първия си скок в ПьонгЧанг!

Българинът се класира за разпределението на медалите в събота

КАЙЛИ ХЪМФРИС

(БОБСЛЕЙ)

32-годишната канадка е най-господстващата жена в бобслея, а в Пьончан ще се цели в хеттрик. Заедно с партньорката си Хедър Мойс тя спечели златото във Ванкувър 2010 и Сочи 2014 и логично е фаворит и сега. Най-успешният спортист в кратката история на олимпийския женски бобслей е посветила живота си на това да бъде най-добрата и да лети под знамето на страната си - Канада. През сезона има 3 победи за Световната купа и две втори места от 5 старта.

НАТАЛИ ГАЙСЕНБЕРГЕР

(ШЕЙНИ)

Откакто спечели злато в индивидуалното състезание и смесеното в Сочи, германката не спря да ниже победа след победа. Няколкократен носител на Световната купа, европейски и световен шампион, Гайсенбергер се връща на олимпийската сцена в търсене на още по-голяма слава. Родената в Мюнхен 30-годишна Натали спечели всичко, което можеше да се печели от Олимпиадата през 2014-а до днес.

СВЕН КРАМЕР

(КЪНКИ БЯГАНЕ)

Холандецът има на сметката си общо 7 олимпийски медала, включително 3 златни, и е най-господстващият състезател в света на 5000 метра. Той бе дисквалифициран през 2010-а във Ванкувър, но си тръгна от Сочи 2014 с 2 златни медала и със сигурност ще добави още в Пьончан. Летящият холандец се нуждае от още 3 златни медала, за да се циментира като най-успешния спортист в историята на кънки бягането на олимпийски игри. Основни конкуренти ще са неговите сънародници. Лалетата са доминираща сила в този спорт и си тръгнаха с 23 отличия от Игрите в Сочи.

МАРТИНА САБЛИКОВА

Най-успешната жена в кънки бягането години наред. Сабликова има 5 олимпийски медала, два от тях златни, а отличията й от световни първенства са цели 24! Чехкинята прибра златото на Мондиала през 2017 г., така че има малко основания да се смята, че тя ще намали темпото си в Пьончан. Холандката Ирен Вюст също заслужава внимание. Тя има 8 олимпийски медала в колекцията си, а в Сочи спечели цели 4.

ШОН УАЙТ

(СНОУБОРД)

Вероятно най-популярният сноубордист в света. 31-годишният Шон Уайт спечели златото в Торино 2006 и Ванкувър 2010, но не успя да се окичи с подобно постижение в Сочи 2014. Той ще търси своя реванш в Пьончан, а шансовете за това са наистина големи. Докато тренираше в Нова Зеландия за Игрите, той претърпя тежка контузия и получи 62 шева по лицето, но въпреки инцидента се класира за Олимпиадата и е готов за още слава.

ЮЗУРУ ХАНЮ

(ФИГУРНО ПЪРЗАЛЯНЕ)

Ханю е най-господстващият фигурист в света и разби редица рекорди, за да спечели златото на Олимпиадата в Сочи преди четири години. Въпреки това множество контузии го забавиха, докато конкуренцията около него нарастваше. 23-годишният японец обаче сега е здрав и се цели във второ злато. Юзуру трябва да внимава за испанската звезда Хавиер Фернандес, който спечели 6 поредни европейски титли и 2 златни медала от Световни първенства.